Producent spalarni
O FIRMIE PRODUKCJA SPALARNIA ODPADÓW REFERENCJE PYTANIE KONTAKT


Zapisz się
Wypisz się
Systemy gromdzenia odpadów Spalarnie w Polsce Regulacje prawne Gazy spalinowe Kilka pytan do projektanta


Forum o spalaniu odpadów

UWAGA: Proszę o formułowanie jasnych oraz wyczerpjących pytań lub opinii.


Imię i nazwisko :

Strona www (Opcionalnie) :
(n.p., http://www.strona-www.pl)

Publikuj moje imię i nazwisko

Wiadomość - Pytanie:

Reakcje


2017-01-18 13:35:10
Interesuje mnie koszt uruchomienia spalari zwierzat, czy istnieje możliwośc dotacji unijnej lub innej

Napisz tutaj


Wiktor Borkowski - 2016-11-01 07:35:55 - www Link
Jaki rodzaj spalarni dla 60- co tysicznego miasta.

Napisz tutaj


2016-10-26 13:27:56
Dzień dobry! Moje pytania odnoszą się do spalania osadów ściekowych z odzyskiem energii - jaki strumień gazów spalinowych otrzymamy i o jakiej temperaturze oraz do jakiej temperatury można schłodzić ten gaz w wymiennik ciepła gaz-woda? (i jaki strumień osadów ściekowych można założyć minimanie)

Napisz tutaj


Krzysztof Więcek - 2015-07-29 10:56:20
Witam Chciałem się zapytać o taką rzecz: czy istnieją jakieś materiały / informacje na temat powstających gazów po spalaniu śmieci? Mianowicie jaki strumień gazów i o jakim składzie będzie powstawał np. jak będziemy spalać 11% kartonu, 12% opon itp itd

Napisz tutaj


2015-05-30 13:08:46
Paliwo alternatywne na bazie sortowanych odpadów komunalnych + biamasa. Jak wygląda system mieszania tych strumieni odpadów, jakie proporcje, jakie koszta budowy instalacji.

Napisz tutaj


2015-03-28 20:54:20
Witam, piszę z zapytaniem odnośnie spalarni. Jakie procesy i reakcje chemiczne zachodzą od momentu spalania odpadów komunalnych w piecach rusztowych do ostatecznej emisji oczyszczonych już gazów? I drugie pytanie: skąd się bierze początkowa energia cieplna do zasilania pieców? Czy cały proces może zachodzić tylko w oparciu o wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii? Mam tu na myśli spalarnię funkcjonującą w dużym mieście, przy odpowiedniej ilości dostarczanych odpadów. Teoretycznie, czy mogłaby funkcjonować spalarnia niezależna od naturalnych źródeł energii (głównie węgla), pobierająca energię od wbudowanych turbin wodnych na zamkniętym zbiorniku, czy taka ilość energii byłaby niedostateczna? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam, Karolina

Napisz tutaj


2015-03-28 19:19:35
Witam, jak wygląda proces spalania odpadów komunalnych i późniejsze oczyszczanie spalin ze strony chemicznej? Jakie zachodzą procesy? Pozdrawiam, Anna.

Napisz tutaj


Artur Kowalczyk - 2015-02-16 18:47:59
Witam, jestem studentem 5 roku Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Piszę pracę na temat mechanicznej regeneracji filtrów workowych stosowanych w instalacjach spalarni odpadów. Wiem już że używacie worków teflonowych. Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób następuje cykliczna regeneracja w Państwa odpylaczu (mechaniczna, pneumatyczna, mechaniczno-pneumatyczna). Jak długo trwa, jak bardzo jest intensywna. Na jak długo wystarczają worki, do jakich uszkodzeń materiału dochodzi najczęściej i w którym miejscu worka. Czy macie Państwo jakieś uwagi do pracy odpylacza, czy dostrzegacie jakieś problemy które można by było udoskonalić. Moim zadaniem w pracy magisterskiej jest skonstruowanie nowego sposobu mechanicznej regeneracji.

Napisz tutaj


2015-01-12 22:22:08
witam mam takie pytanie: jakie są zagrożenia ze strony spalarni odpadów komunalnych

Napisz tutaj


2014-09-23 19:16:17
Witam. W moim mieście powstanie spalarnia odpadów. Będę ubiegał się tam o etat. W związku z tym mam pytanie odnośnie wymaganych kwalifikacji dla stanowiska dozoru procesu. Posiadam wykształcenie wyższe z zakresu energetycznego przetwórstwa węgla i ropy oraz wieloletnie doswiadczenie przy prowadzeniu fiz-chem procesu produkcyjnego . Czy właściciel zwyczajowo wysyła na szkolenie praktyczne? Czy można symulować proces spalania wraz z sytuacjami awaryjnymi ( aby poznać wszystkie parametry oraz zależność między nimi)? Pozdrawiam

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2014-12-17 13:11:45

Po pierwsze muszę wyjaśnić co oznacza “operator procesowy” w spalarni.

Wyróżniamy 3 typy procesów :

 1. Proces mechaniczny
 2. Proces związany z programowaniem
 3. Proces operacyjny

Spalarnia składa sie z części mechanicznych, elektrycznych, elektronicznych oraz oprogramowania. Zakończenie montażu wieńczy się testami sprawdzającymi poniższe punkty:

 • Funkcjonowanie części mechanicznych oraz oprogramowania przy załadowaniu odpadów testowych w umowie oraz sprawdzenie czy wartości emisyjne odpowiadają zaleceniom EU.
 • Jeżeli pierwszy punkt nie osiągnął pozytywnych rezultatów instalacja nie jest gotowa do pracy.
 • Jeżeli testy wypadną pomyślnie instalacja może pracować, ale nikt nie wie jakie odpady będą do niej wkładane w przyszłości.

Po pozytywnym zakończeniu testów emisyjnych wykonywanych z odpadami testowymi (odpady testowe = ich skład chemiczny jest znany), spalarnia może w pełni pracować. Inwestor posiada określoną ilość odpadów, których skład chemiczny jest znany aby właściwie przeprowadzić testy emisyjne. To jest moment kiedy instalacja zostaje przekazana inwestorowi.

Zadaniem operatora procesowego jest :

 • Upewnienie się , że właściwe odpady zostaną załadowane tak aby urządzenie było w stanie przerobić wsad zgodnie z zaleceniami EU.
 • Sprawdzenie czy wszystkie czujniki pracują prawidłowo i czy oprogramowanie otrzymuje właściwe dane,
 • Podjąć odpowiednie działania w momencie pokazania błędnego raportu na SCADA np. Błędny pomiar pH – należy skalibrować czujnik, itp.

Wyraźnie widać, że jeżeli wynik testu producenta nie będzie pozytywny, instalacja nie może zostać odebrana przez Inwestora. W przeciwnym wypadku gdy zostaną przekroczone wartości emisyjne będzie to wina operatora procesowego.

Operator procesowy nie ma dostępu do oprogramowania spalarni oraz nie może zmienić projektu mechanicznego, ponieważ to wchodzi w zakres gwarancji producenta. Projekt oprogramowania oraz części mechanicznych należy do producenta. Zmiany w projektach producenta, bez posiadani gruntownej wiedzy na ten temat, zwykle stwarzają problemy kilka metrów dalej w instalacji gdzie coś przestaje funkcjonować i szkody się zwiększają.

Wracając do Pana pytania. Prawdopodobnie Pana wiedza na temat spalarni nie jest duża. Nie jest to dużym problemem, gdyż producent zwykle służy pomocą. Nauka także będzie przebiegała prędko gdy nie będzie błędów producenta.

Jeżeli podczas pracy coś nie zadziała, spalarnia automatycznie przejdzie na tryb wygaszanie.


Adam kowalski - 2014-05-28 16:57:55 - www Link
czy odpady płynne i szlamowate tez podlegają utylizacji w postaci spalania??Nap odpady galwaniczne

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2014-06-02 15:41:01
Odpady galwaniczne są trudniejsze w utylizacji, wrócę do nich na koniec mojej odpowiedzi. Odpady fluidalne, które zawierają palne substancje, n.p. osady ściekowe, muszą zostać spalone.

Jeżeli te odpady można pompować i wtryskiwać traktujemy je jako odpady płynne. Można je wstępnie obrobić poprzez odparowanie np. na wyparce 50% wody.

Natomiast odpady płynne, które nie zawierają substancji palnych tylko minerały, jak np. solanka bez obróbki wstępnej nie powinny iść do spalenia, ponieważ wygaszą piec. Ich ilość (masa, kg) musi być maksymalnie zredukowana, dlatego trzeba odseparować z nich wodę.

Separacja wody może zostać dokonana przez filtrację, jak w odwróconej osmozie, albo przez wyparkę. Proponujemy taki typ odzysku energii, że po komorze dopalania można chłodzić gazy spalinowe w quech, który jest zasilany zasoloną wodą.

Woda odparuje, a sól skrystalizuje i opadnie do leja (na schemacie pokazany jest pojemnik). Należy uważać na konstrukcje leja, sól nie może krystalizować na jego ścianach (na betonie ogniotrwałym). To jest trudny punkt całego systemu.

Filtr workowy także zatrzymuje znaczne ilości soli i pyłu.

Po filtrze workowym znajduje się oczyszczalnia gazów neutralizująca je do wymaganych parametrów.

Teraz wróce do odpadów pogalwanicznych (=elektrolitów) Zawarte jest w nich dużo metali ciężkich, o małych wielkościach, tak że zostaną one porwane z gazami spalinowymi, a nie spadną do popiołu. Mogą one nawet przejść przez filtr workowy, co spowoduje przekroczenie dopuszczalnych parametrów emisyjnych. Normalnie w filtrze workowym zainstalowane są mikrofiltry, a do odpadów galwanicznych zalecane są nanofiltry.

Do oczyszczania odpadów płynnych zawierających elektrolity należy wykorzystać chemiczne procesy oczyszczania ścieków. Więcej informacji znajduje się na www.ichp.pl ---> patrz http://en.www.ichp.pl/co-operation-utilization-and-recycling-wastewater-


Janusz Bujak - 2011-07-11 11:27:07
Od jakiej wielkości / wydajności produkujecie komory obrotowe. Jaki jest typoszereg?

Napisz tutaj


2013-08-30 13:04:29
Nie tworzymy typoszeregów. Długość pieca zależy od rodzajów odpadów i ich prędkości spalania. Przykładem może być drewno: Sosna spala się szybko więc piec będzie krótki a dąb spala się dłużej więc piec będzie dłuższy. Efektywność spalania można regulować szybkością obrotów ale tylko w minimalnych zakresach. Jeżeli piec obraca się za wolno to wygaśnie. jeżeli prędkość obrotowa będzie na duża to obracające się odpady przyduszają się i  może to spowodować wygaśnięcie wsadu.


2011-04-19 09:54:52
Jakie są wymagania odnośnie spalarni odpadów plastikowych (PET PE PP i PCV) prowadzimy na pomorzu sortownie i zakład recyklingu odpadów plastikowych a chcielibyśmy cześć odpadów nie nadających się do obróbki wykorzystać do spalania i wykorzystać ciepło w procesie suszenia przemiału....

Napisz tutaj


2013-08-30 14:43:42
Wymagane jest, żeby odpady były palne tzn. nie za dużo części np. żelaznych. Ciepło ze spalarni, para, najpierw może być kierowane do turbiny, gdzie produkowana będzie energia elektryczna, a potem do suszarni. Więcej informacji tutaj...


2010-12-09 21:20:43
Witam, jakie dane musze uzyskac by obliczyć sprawność ukladu ORC w spalarni? I w jaki sposób obliczyć energie chemiczną dostarczoną do spalarni gdy jest ona zasilana gazem? ilosc odpadów na godzine * kalorycznośc odpadów + ilośc gazu na godzine * kaloryczność gazu?

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2013-08-30 14:59:47
ORC umożliwia produkcje energii elektrycznej z gazów spalinowych o niższych temperaturach np. 400 st. C. W spalarni gazy spalinowe maja 1100 st. C więc nie ma potrzeby korzystania z tego rozwiązania. Obliczanie ORC wygląda tak samo jak wyliczenia pary (Cykl Carnot'a) różnicę stanowi medium, którym w ORC jest woda lodowa, a nie normalna woda.  


2010-11-03 19:07:45
Witam, jaki jest średni skład spalin nie oczyszczonych??

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2011-02-06 09:56:28 - www Link

Witam,

Według prawa UE spalarnia działa prawidłowo, kiedy parametry gazów spalinowych oczyszczonych mierzonych na kominie odpowiadają normom. Prawo polskie jest kopią wytycznych regulowanych przez UE.  Obowiązkowy jest monitoring ciągły, sekunda po sekundzie, wszystko zapisywane jest w bazie danych. Dane te stanowią zródło informacji Ministerstwa Ochrony Środowiska. Jeżeli spalarnia przekracza normy emisyjne, automatycznie się wygasza.

Przykład: 600 kg/godz. odpadów medycznych.

 • SOx < 10 mg/Nm3
 • NOx = 25 mg/Nm3
 • CO < 10 mg/Nm3
 • HF < 0,05 mg/Nm3
 • HCl = 5,10 mg/Nm3
 • Cd < 0,002 mg/Nm3
 • Pb < 0,002 mg/Nm3
 • Mercury < 0,003 mg/Nm3
 • Pył = 2,18 mg/Nm3
 • Dioksyny/Furany = 0,0535 pgTEQ/Nm3
 • Naftalen = 0,5 mg/Nm3

Taka instalacja produkje 10.000 Nm3/godz. oraz pracuje 7200 - 8000 godz. rocznie.

Więc...

NOx = 25 mg/Nm3 x 10.000 Nm3/godz. x 8000 godz/rok = 1800.000.000 mg/rok = 1,8 ton NOx/rok.

Można porównać wyniki : SOx, Pył, NOx, .... z n.p.polskich elektrociepłowni opalanych węglem.

Dioksyny powstają także np. przy paleniu papierosów. W papierze od paierosów znajduje się chlor i dioksyny wciągane są prosto do płuc. Jedna paczka papierosów rocznie szkodzi więcej organizmowi niż spalarnia przez cały rok. Te substancje są obecne przez cały czas w naszym życiu, dlatego prawo UE normuje je w taki sposów, a nie w inny.

Otrzymane wyniki trzeba łączyć z innymi emitorami np. palaczami papierosów, samochodami w miastach, kotłowniami,... Najwięcej dioksyn, więcej niż wartości mierzone tuż obok spalarni, jest na wsi, ponieważ ludzie tam spalają śmieci we własnych paleniskach w sposób niekontrolowany.

Jakie jest zagrożenie przy składowaniu odpadów?

Składowanie odpadów niesie ryzyko zanieczyszczenia wody pitnej. Jeżeli istnieje takie zagrożenie składowisko okalane jest murem dookoł; wygląda to jak wielki basen. To jest bardzo kosztowna inwestycja, kosztuje kilka miljardy euro. Czasami, aby chronić ujęcie wody pitnej lepiej jest zamknąć składowisko, a wszystkie odpady wykopać i spalić !

Biomonitoring

Oddziaływanie pomiędzy środowiskiem oraz zdrowiem ludzi jest od wielu lat monitorowane w Belgii.

Na przykład w Belgii biomonitoring jest przeprowadzany przez Uniwersytet. Badają tam stężenie substancji toksycznych we krwi ludzi mieszkających w okolicy spalarni, w miastach, na wsi oraz w okolicy zakładów przemysłu metalurgicznego... Wyniki w poszczególnych miejscach różnią się. Na wsi jest więcej dioksyn, w okolicach przemyslowych jest większe stężenie matali ciężkich. Głównym wynikiem jest jednak, że najważniejsze dla zdrowia jest: nie palić, uprawiać sporty oraz zdrowo sie odżywiać, wtedy organizm nie odkłada tłuszczu, który jest magazynem wszystkich toksycznych substancji, bez względu na miejsce zamieszkania oraz sąsiedztwo.

Informacja jest publiczna: http://www.milieu-en-gezondheid.be (Dostępna jest także angielska wersja) 


2010-05-07 17:06:22
Witam, robię prezentację na temat spalania odapdów i potrzebne mi są informacje dotyczące bilnasu energetycznego spalarni, oraz zużycia surowców i energii na jednostkę produktu.

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2010-06-26 23:03:20

Wszystko zależy od ilości spalanych odpadów (kg/h), rodzajów tych odpadów oraz od ich wartości opałowej (MJ/kg). (Jeżeli odpady zawierają dużo chemikalii, potrzebny będzie specjalny system oczyszczania gazów spalinowych).

Ważne dla evaluacji systemu odzysku energii:

Jeżeli posiadamy np. odpady medyczne i przemysłowe w ilości 3000 kg/h o wartości opałowej 15 MJ/kg, otrzymamy 15 * 3000 = 45.000 MJ/h --> ok. 12.800 kW. Jest więc niemożliwym odzyskać więcej energii niż ilośc energii cieplnej pochodząca z odpadów. Ciepło odbierane jest z gazów spalinowych, ale gazy te ochładzane są do temperatury wynoszącej 200 st.C (jest to temperatura niezbędna do prawidłowego oczyszczania gazów spalinowych), zostaje nam więc około 12.000 kW. 

Niektórzy z `producentów spalarni twierdzą, że z ich technologii można odzyskać więcej energii, oznacza to, że dodają oni paliwo konwencjonalne gaz/benzynę/diesel/elektrycznośćc, aby utrzymać żądaną temperaturę spalania w komorze. Spalarnie plazmowe czy złoża fluidalne zużywają ogromne ilości energii zewnętrznej do utrzymania procesu (gazu, elektryczności) i dlatego mogą produkować więcej "zielonej" energii, ale ta energia pochodzi z paliwa konwencjonalnego nie z odpadów.

Nasz przeciwprądowy piec obrotowy potrzbuje paliwa konwencjonalnego tylko do rozruchu, nie do spalania odpadów, pod warunkiem, że odpady posiadają wartośc opałową na poziomie 11-12 MJ/kg. Jeżeli jest to wartość mniejsza temperatura spalania obniża się, co spowoduje włączenie się palnika, który dalej będzie utrzymywał temperaturę na żądanym poziomie.

Podsumowanie

Nie można odzyskać więcej energii nią ilośc włożoną do pieca. Jeżeli oprócz odpadów dodaje się elektryczność lub gaz można odzyskać więcej energii, ale nie jest to "zielona energia".


2010-04-22 21:25:39
Instalacje do spalania ze zintegrowanym zeszkliwieniem żużla i popiołu. chodzi o cele osiągane w tego typu spalarniach, stosowane technologie oraz o przedstawienie wad i zalet tej metody.

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2011-02-06 18:16:17

Dopalone materiały albo NIE dopalone materiały?

Jeśli spalarnia działa prawidłowo nie ma żużla, tylko (szary) popiół i pył (jak w dobrym kominku gdzie pali się drewnem). Jeśli spalarnia nie działa prawidłowo zostaje czarny popiół oraz "żużel", czyli stopione, a nie dopalone materiały/smieci/węgiel. Odpady przy wysokiej temperaturze oraz braku tlenu ulegają stopieniu oraz metale znajdujące się w tych odpadach wtapiają się w nie spalony węgiel organiczny (jak metale ciężkie, szlachetne...).

Ilość nie dopalonego węgla (popiołu, żużla oraz pyłu) organicznego w źle działającej spalarni wynosi dwa razy tyle co w prawidłowo działającej.

Jeśli popiól zawiera wiecej niż 2% węgla, nie wolno go składować w Unii Europejskiej.  Dlatego zużywa się go np. przy budowie dróg, tam, ... itp. i w ten sposób z autostrady robi sie ukryte wysypisko.

Jeśli spalarnia działa prawidłowo nie powstają w niej żużle tylko popiól i pył. Pył jest odpadem niebezpiecznym gdyż zawiera w sobie metale ciężkie. Na dzień dzisiejszy często "stabilizowany" jest on w betonie i następnie składowany na wysypisku.

Odzysk metali ciężkich oraz innych z popiołu

Surowce potrzebne nam jutro możemy dziś odzyskać z odpadów np. z popiołów. Mogą to być metale szlachetne, metale ciężkie, itp...  Szkliwienie oraz wbudowanie pozostałości po spalaniu w autostradę nie jest dobrym rozwiązaniem na źle działający piec.

Nie widzę żadnych zalet szkliwienia żużlu oraz popiołu. Powstała ilość jest 2 razy większa, niekontrolowanie składowana pod autostradą, a poza tym jest to drogie rozwiązanie pod względem inwestycyjnym oraz eksploatacyjnym.


2010-04-14 15:51:29
Dzień dobry czy dla odpadów medycznych opłacalna będzie budowa spalarni przy założeniu, strumienia odpadów rocznie około 2000 ton? Jaka byłaby cena takiej instalacji? Jaki rodzaj i koszt dodatkowych inwestycji byłby potrzebny (budowa budynków, wyposażenie, waga)? Jaka powinna być wielkość terenu pod taką spalarnię?

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2010-07-26 14:37:46 - www Link

Wielkość terenu to ok. 30 arów. Przykład można znaleźć na :
http://www.igniss.pl/pl/przykladowy_plan_zagospodarowania.php

2000 ton/rok = 250 kg/godz. to jest trochę za mało. Koszt wybudowania takiej instalacji kosztuje tyle samo co instalacja o przerobie 300 kg/godz oraz koszt operacyjny wyniesie podobnie dużo co oznacza, że taka instalacja jest bardzo droga w eksploatacji. Rozwiązanie takie jest możliwe gdy nie ma konkurencji w pobliżu, a inne spalarnie są bardzo daleko (= wysoki koszt transportu).


2010-03-02 14:59:37
chciałbym się dowiedzieć jaki jest koszt zakupu spalarni wraz z kotłem parowym i generatorem elektrycznym o wydajności spalania ok 60tys ton rocznie.

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2010-03-16 12:07:11

60 tys.ton rocznie wygląda na typową ilość odpadów komunalnych. Odpady komunalne mają dużo mniejszą wartość caloryczną (7-12 MJ/kg) niż odpady przemysłowe lub medyczne (17 - 21 MJ/kg).

Odpady komunalne są spalane w piecach rusztowych, ponieważ można dodawać tam powietrze z dołu do góry. Więcej informacji znajduje się pod linkiem :
http://www.igniss.pl/pl/piec_rusztowy.php  Cena takiej spalarni jest bardzo wysoka, 60.000 ton/rocznie jest nawet za małą i nieopłacalną ilością ok. 140.000 ton/rocznie kosztuje ok. +/- 90 mln. euro.


Krzysztof Poźniak - 2010-02-28 18:30:58
Dobry wieczór . Chciałbym się dowiedzeć na temat zagrożeń i ich źródła na jakie są narażeni pracownicy wykonujący pracę w spalarnii odpadów komunalnych.

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2010-04-26 18:16:09 - www Link

Instalacja musi zostać zaprojektowana według norm europejskich. Każdy kraj EU ma swoje biuro gdzie można kupić normy. ( www.pkn.pl strona w Polsce )

Przykład 1: Pył

Pył z filtrów workowych jest bardzo lotny, jeżeli dostanie się do powietrza, to może być to szkodliwe dla zdrowia. Dlatego pył zbierany jest w szczelnych zbiornikach. Później, zwilża się go wodą i miesza z cementem dla stabilizacji. Po tym nie ma możliwości, że na wysypisku pył przedostanie się do wody. 

Pył z filtrów zbiorkowych gromadzony jest w poziomych zbiornikach szczelnie zamkniętych. Popiół nie może być transportowany w otwartych pojemnikach np. na ciężarówce.

Przykład 2 : drabina na kominie

Normy CE pokazują jakie warunki powinna spełniać drabina. Np. długość drabiny jest limitowana, co 7 m powinna być zainstalowana platforma do odpoczynku. Platformy także maja swoje wymogi bezpieczeństwa.
 

W spalarni komunalnej pracuje ok 40 ludzi. Nie można na jednej stronie przeanalizować wszystkich zagrożeń oraz niebezpieczeńśtw dla zdrowia. Należy zapoznać się z normami CE oraz przeprowadzić analizę ryzyka podczas projektowania. Normy obejmują ok 300 str. plus rysunki.


2010-01-20 19:10:41
Jak przebiega proces spalania elektroniki. Jakie piece nadają się do tego oraz w jakiej postaci wychodzą z instalacji metale ciężkie.

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2010-02-01 15:16:57 - www Link

Nasz piec obrotowy jest przeciwprądowy. Dzisiaj wykorzystujemy go do spalania odpadów niebezpiecznych. Pomysł na takie rozwiązanie technologiczne przyszedł z projektu spalania wraz z odzyskiem srebra oraz innych metali ciężkich. W piecach przeciwrądowych, łatwiej reguluje się temperaturę spalania.

Metale ciężkie, pozostałe po spaleniu elektroniki pozostają w popiele. Następnie, niezależnie od spalania, grawitacyjnie oraz poprzez w piecu indukcyjny nastęuje oddzielenie metali najpierw Cu (miedź) i Pb (ołów), potem odzysk złota i srebra.

Spalanie odpadów elektrycznych generuje ok. 50% popiołu. Popiól nie może być za gorący oraz nie może przykryć plastyku oraz innych części palnych, które muszą ulec spaleniu. Plastyk musi palić się dalej i musi być ciągły dostęp tlenu do odpadów.

P.S. : Nasze piece przeciwprądowe pierwotnie nie były projektowane jako piece do spalania odpadów, ale rynek się zmienił i nasza firma wykorzystuje teraz tą technologię do utylizacji śmieci.

 


2009-12-08 14:32:23
Zainteresowany jestem zwiedzeniem plazmowej spalarni (II generacji) odpadów, gdzie w Niemczech, Austrii (najbliżej Polski) mogę zapoznać się z takim obiektem ?

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2010-01-04 10:31:00

My nie wiemy gdzie znajduje się działająca spalarnia plazmowa. Jedyna, o której wiemy jest w Kanadzie, ale nie jest opłacalna (wiemy to na pewno). A plazmowa spalarnia "drugiej generacji" to pierwszy raz coś takiego słyszę...

"Spalarnia odpadów" ma też inną nazwę "ZTPO" (Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów). 

Nadawanie innych nazw dla od dawna znanych rzeczy nazywasię "labeling".


2009-11-30 19:04:55
witam , chciałabym wiedzieć w jaki sposób utylizuję się odpady zawierające teflon(PTFE)??

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2010-01-04 11:42:02

Nasze worki w filtrze workowym są wykonane z  teflonu. Kiedy materiał jest zużyty można je spalić w piecu.


2009-10-18 14:04:29
Ile kosztuje budowa spalarni odpadów komunalnych na kilkaset ton? Ile kosztuje zapłata za korzystanie z takiej spalarni?

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2010-01-04 13:22:57

n.p.W Belgii  jest spalarnia skłądająca się z 2 linii na ok 7 Mg/godz. Instalacja (bez turbiny) jest ubezpieczone na ok. 92 miln. euro. zapłata na bramie za 1 tonę odpadów wynosi ok. 120 euro/ton.


2009-07-24 09:48:20
Chciałby się dowiedzieć ile kosztuje budowa i utrzymanie spalarni odpadów komunalnych i niebezpiecznych (odpady radioaktywne, chemiczne, biologiczne, bio-chemiczne), oraz w jakiej temperaturze są spalane odpady.

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2009-07-29 18:48:28

Nie są mi znane spalarnie do utylizacji odpadów radioaktywnych. Odpady takie składuje się i czeka na połowiczny rozkład materiału promieniotwórczego, który może trwać 10 000 lat.  Dlatego trzeba czekać, aż materiał promieniotwórczy przestanie już być niebezpieczny. Inne odpady nie mają czasu rozkładu materiału promieniotwórczego.

Odpady chemiczne, medyczne oraz inne niebezpieczne spala się w piecu obrotowym. Cena instalacji zależy od rodzaju odpadów, ceny kształtują się od 800 - 4000 zł za tonę. Odpady spala się w temperaturze 1100 st. C. (Wysokotemperaturowe piece obrotowe)

Odpady komunalne spala się w spalarniach rusztowych. Cena takiej utylizacji to +/- 120 euro/t, temperatura spalania wynosi 850 st. C.


2009-05-27 13:53:55
Witam, interesuje mnie średni koszt unieszkodliwienia 1 tony odpadów komunalnych na drodze składowania, i dla porównania koszt utylizacji 1t takich odpadów poprzez spalanie. Dziękuję i pozdrawiam

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2009-09-01 23:45:32

Obecnie cena utylizacji odpadów, nie obejmująca ich transportu wynosi około:

 • Za składowanie na wysypisku: 120 PLN/ton
 • Spalanie: 120 euro/ton

Składowanie odpadów na wysypisku staje się coraz droższe. Wiele skłądowisk zostanie wkrótce zamkniętych i cena utylizacji odpadów musi wzrosnąć do 120 euro/ton. Dlatego wprowadzoni podatek od składowania,który powiększa cenę składowania o 50%.

W USA ceny spalania odpadów sąniższe niż w Europie, ponieważ spalanie konkuruje ze składowaniem.  W USA wysypiska są wciąż otwarte, chociaż powinny zostać zlikwidowane i cena będzie kształtowana przez spalanie. POwyżej omawiano spalanie odpadów komunalnych w piecu rusztowym.


2009-05-21 14:21:54
Witam, chciałbym się dowiedzieć ile kosztuje uruchomienie spalarni zwierząt, jakie są regulacje prawne dotyczące tego zagadnienia i czy jest problem z uzyskaniem pozwoleń na tego typu działalność jeżeli w naszej gminie nie ma takiego przedsiębiorstwa które się tym zajmuje i jest ogólne przyzwolenie na zakopywanie padłych zwierząt domowych czy też inwentarskich. Czy istnieje możliwość dotacji takiego przedsięwzięcia ze środków unijnych lub funduszu ochrony środowiska?

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2009-10-12 12:56:30
Zobacz : http://www.kalfrisa.es/default.aspx?info=000185


Filip Kapela - 2009-05-19 16:24:23 - www Link
Dzień dobry, Proszę mi powiedzieć jakich filtrów do odpylania używacie Państwo w swoich systemach spalania odpadów? Czy istnieje możliwość podjęcia współpracy z Państwa firmą, czy macie już Państwo permamętnego kooperanta. Proszę o wiadomość zwrotną. Dziękuję i pozdrawiam Filip Kapela kapela@luehr-filter.pl

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2009-06-06 15:50:02

Na dzień dzisiejszy, dla śmieci zawierających w sobie do 2% chloru, do oczyszczania gazów odlotowych stosujemy system oczyszczania na sucho z teflonowymi filtrami do odpylania.

Nie jesteśmy związani z żadnym dostawcą oraz nie jesteśmy producentami teflonowych filtrów workowych. Filtry kupujemy lokalnie w zależności od umiejscowienia instalacji. Jest to wygodne rozwiązanie dla naszego Klienta, ponieważ może łatwo dokupić nowe rękawy.

Nie chcemy związywać się z dostawcą filtrów. Jesteśmy zainteresowani zakupem technologicznie dobrych rozwiązań, dlatego chcemy pozostać niezależni i móc zmienić producenta w zależności od jakości jego produktów. Dlatego, możemy kupić prodkt od Pana oraz jesteśmy otwarci na nowe rozwiązania, które możemy zintegrować z naszą instalacją.


2009-05-16 21:14:58
Witam. Proszę o informację jak można utylizować odpady gospodarskie np. mierzwę z ferm kurzych? Czy macie Państwo gotowy projekt takiej instalacji lub czy podejmiecie się jej realizacji. Chciałbym jednocześnie przed procesem spalania poddać mierzwę fermentacji aby odzyskać gaz do wytworzenia energii elektrycznej, a z odpadów produkować nawóz. Oczywiście proszę o informację nt. kosztów i opłacalności takiej inwestycji. Dziękuję i pozdrawiam

Napisz tutaj


2009-05-25 09:45:57 - www Link
Szanowny Panie,
Na podstawie informacji zawartych w Pana zapytaniu doszłam do wniosku, że termin mierzwa, jakiego Pan używa dotyczy pomiotu kurzego (odchodów). Jeśli tak, to fermentację takiego odpadu należy przeprowadzić w biogazowni. W zależności od ilości tych odpadów i  zawartości suchej masy indywidualnie jest dobierana instalacja, wielkość i koszty inwestycji. Przy niewielkich ilościach pomiotu jest to zwykle inwestycja nieopłacalna.  Jeśli jest Pan zainteresowany proszę o kontakt: kgowin@ces.com.pl
Z pozdrowieniami


2009-03-24 19:27:05
W których zakładach można pozyskać ten popiół? Czy mieszany w odpowiednich proporcjach z glebą nadaje się do uprawy roślin?

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2009-04-24 11:52:45

Nie, popiołu nie można wykorzystywać na cele rolnicze. Jest to odpad niebezpieczny. Nie zawiera w sobie żadnych pozostałości energetycznych. Musi być składowany na chronionym oraz kontrolowanym wysypisku śmieci.


2009-02-25 10:29:36
Przeterminowane lekarstwa w procesie utylizacji się spala. Jest inny sposób ich utylizacji? np. przetwarzanie przeterminowanych na nowe w jakiś procesach chemicznych??Jak tak to jak to w jaki sposób się to odbywa

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2009-04-27 13:55:01

Strategia Unii Europejskiej dotycząca odpadów (patrz rys.1) umiejscawia składowanie na wysypiskach śmieci jako ostatnią możliwość unieszkodliwiania odpadów. Można to przedstawić w postaci następującej piramidy:

Technologie przekształcania odpadów muszą spełniać zobrazowaną powyżej politykę EU. Składowanie na wysypiskach odpadów powinno być ostatnią rozważaną możliwością, a spalanie przeprowadzane tylko w przypadku braku możliwości ponownego wykorzystania odpadów. Przekształcanie odpadów, które nie mogą być dalej przetwarzane leży w kręgu naszego zainteresowania oraz business’u.

Cena odpadów nieprzetwarzalnych wytypowanych do spalenia jest wysoka, dlatego normalną jest ich wcześniejsza dokładna segregacja, minimalizacja itp.

Każdy powinien dla siebie wykonywać segregację, minimalizację, unikać tworzenia odpadów, recycling itp.


2009-02-06 14:51:17
Co robi się w Polsce z popiołami lotnymi i cięzkimi? czy są wykorzystywane?

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2009-02-06 15:29:34

Podczas spalania substancji niebezpiecznych w piecu obrotowym powstają trzy rodzaje odpadów.

 • Popiół z procesu spalania w piecu
 • Pył powstający podczas oczyszczania na sucho oraz osiadający w filtrach workowych
 • Sole powstające podczas oczyszczania na mokro, w krystalizatorze oraz prasie filtracyjnej
Popiół generowany jest zawsze podczas procesu spalania. Pył powstaje tylko, gdy gazy spalinowe oczyszczane są metodą suchą, a sole generowane są podczas oczyszczania na mokro.

 

Popiół z przeciwprądowego pieca obrotowego

Popiół powstający podczas prawidłowego spalania odpadów niebezpiecznych powinien zawierać mniej niż 2% węgla. Większa ilość pozostałego węgla zabarwia popiół na intensywny czarny kolor. Jeżeli wartość graniczna nie przekroczy 2% kolor jest szary.

Na zdjęciu poniżej ilość popiołu nie przekracza 0,5%, co jest ilością typową dla spalania w przeciwprądowym piecu obrotowym.

Popioły mogą kierowane być bezpośrednio na wysypiska odpadów niebezpiecznych, mieszane z cementem, aby unieruchomić skarpę wysypiska.

Pyły z przeciwprądowego pieca obrotowego

Pyły powstające podczas oczyszczania na sucho (pył z filtra workowego) Pyły lotne powstałe przy oczyszczaniu na sucho są klasyfikowane jako odpady niebezpieczne. Muszą być zawsze mieszanie np. z cementem. Nazywa się to stabilizacją oraz stanowi zabezpieczenie przed wymywaniem substancji szkodliwych. Pyły w takiej postaci kierowane są na wysypisko odpadów niebezpiecznych.

Rękawy teflonowe wymienia się średnio raz na dwa lata. Następnie spala się je w piecu.

Sole z oczyszczania na mokro

Sole powstałe podczas oczyszczania gazów odlotowych na mokro zawsze trzeba stabilizować np. mieszając z cementem, aby zapobiec ich wymywaniu oraz przedostaniu sie do źródeł wody pitnej. Sole w takiej postaci kierowane są zawsze na wysypisko odpadów niebezpiecznych.

Cena utylizacji

Optymalizacja ilości odpadów powstałych podczas spalania w piecu obrotowym Czasami mieszanie wszystkich odpadów oraz stabilizowanie ich cementem jest najtańszym rozwiązaniem. Wzrasta ich waga całkowita, ale zmniejsza się zagrożenie dla środowiska. Cena składowania odpadów zleży od indywidualnej umowy z właścicielem wysypiska.


2008-12-18 13:28:12
prosze omówić działanie wybranej spalarni śmieci

Napisz tutaj


Magdalena Winderickx - 2009-01-01 20:42:52

Zależy to od dostępnej technologii, rodzaju odpadów, prawa ochrony środowiska oraz ceny utylizacji odpadów.

Przykład 1: Jaka jest najlepsza technologia to utylizacji odpadów medycznych?

Odpady medyczne zawierają twarde materiały jak igły, są wysokokaloryczne ze względu na znajdujący się tam plastyk, alkohole używane do dezynfekcji itp. Powinny być szczelnie opakowane, aby nie było kontaktu z patogenami oraz wirusami jak np. HIV. Muszą zostać spalone w całości.

Dlatego inne technologie spalania odpadów medycznych jak:

 • Piec rusztowy: nie zapewnia dostatecznie wysokiej temperatury spalania, ponieważ konstrukcja pieca nie wytrzymuje wysokich temperatur generowanych przez wysokokaloryczne odpady. Aby doszło do pełnego spalenia odpadów medycznych temperatura w piecu powinna wynosić 1000 stopni C.
 • Złoże fluidalne: materiały twarde jak szkło czy metal przechodzą przez złoże w nietkniętej postaci. 
 • Piec statyczny: odpady nie są obracane, co sprawia, że nie zachodzi pełny proces ich utleniania. Spaleniu ulega zewnętrzna część odpadów, a część wewnętrzna pozostaje nie naruszona.
 • Piec obrotowy: odpady obracane są w piecu, konstrukcja wytrzymuje wysoką temperaturę generowaną przez odpady, jest to klasyczne rozwiązanie służące do destrukcji odpadów medycznych
 • Plazma: Energia znajdująca się w odpadach pozwala na wytworzenie temperatury nie przekraczającej 1600 C. Powoduje to konieczność zużycia energii konwencjonalnej jak gaz, elektryczność, aby uzyskać pożądaną temperaturę. Dlatego ta technologia jest kosztowna w eksploatacji.

Aby zapoznać się z zaletami i wadami pozczególnych technologii zachęccam do przejrzenia tabeli znajdującej się poniżej:

Odpady niebezpieczne Odpady płynne i gazowe Odpady komunalne Odpady homogeniczne Odpady niepalne
Odpady medyczne, przemysłowe, mieszanina, różnych innych, itp. Odpady PCB, oleje PCB, itp. Odpady komunalny po recyclingu (bez szkła, materiałów biodegradowalnych, baterii, etp. np. Osady ściekowe np. Azbest
Piec obrotowy Piec Statyczny Piec rusztowy Piec fluidalny Piec plazmowy
Gdy po spaleniu pozostaje dużo popiołu Gdy po spaleniu nie pozostaje dużo popiołu Powstaje dużo popiołu oraz wsad charakteryzuje się dużą objętością oraz małą wartością kaloryczną Materiały homogeniczne, o małej gęstości Azbest np. jest minerałem, nie pali się. W procesie plazmowym nastepuje wtopienie materiały w szkło.

Czasami do wyboru rozwiązania dochodzi ze względów politycznych. Na przykład: Spalanie odpadów medycznych razem z odpadami komunalnymi w piecach rusztowych. Stosuje sie takie rozwiązanie ze względu na otrzymane pozwolenie na budowę spalarni odpadów komunalnych, ludzie mieszkający w pobliżu istniejącego komina nie wiedzą co jest spalane i dzięki temu nie ma protestów publicznych.


wojciech turkiewicz - 2008-12-09 11:05:56
jaki rodzaj spalania śmieci komunalnych jest obecnie najbardziej efektywny i najmniej szkodliwy dla środowiska

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2008-12-09 19:37:47

Jeżeli chodzi o spalanie odpadów komunalnych to najmniej niekorzystna ilość dla środowiska oraz portfela to min. 90.000 ton/rok. Jeżeli chodzi o szkodliwośc dla środowiska to w dużej mierze zależy od ilości pieniędzy przeznaczonych na realizację inwestycji. Normy emisyjne oraz odpadowe zawarte w prawie polskim oraz EU są restrykcyjne oraz optymalne dla zachowania obecnych parametrów otoczenia naturalnego. Najbardziej popularnym sposobem spalania śmieci komunalnych jest utylizacja w piecu z ruchomym rusztem (jeśli masz 140.000 ton/rok, cena jest 120 - 125 euro/ton).


2008-11-28 12:46:50
Jak możemy sprawdzić ilość węgla w popiele? Jak to wygląda? Od czego to zależy?

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2008-11-28 14:12:27

Odpady powinny zostać całkowicie spalone. Możliwe jest to tylko przy nadmiarze powietrza. Proces jest podobny do spalania w kominku. Jeżeli dodamy drewna i dmuchamy na nie powietrzem części organiczne ulegają całkowitemu spaleniu, a pozostały popiół jest szary.

Po kolorze popiołu można ocenić jakość procesu, jeżeli jest koloru czarnego oznacza to, że pozostały węgiel nie został w pełni utleniony. Prawidłowy kolor popiołu powinien być szary.

Przykład: odpady medyczne

Zdjęcie obok pochodzi z naszej instalacji. Zostało zrobione dzisiaj. Kolor popiołu jest szary. Oznacza to, że nie ma tam pozostałego węgla nie spalonego. Taki rezultat jest możliwy ponieważ projektowane przez nas piece obrotowe są przeciwprądowe.
To zdjęcie zrobiłem w zeszłym tygodniu. Popiól pochodzi z pieca obrotowego wspólprądowego. Kolor pozostałości mineralnej jest czarny. Resztek szkła oraz metali nie da się uniknąć. Węgiel organiczny z odpadów nie został w pełni spalony.

Różnice pomiędzy piecem obrotowym współprądowym a przeciwprądowym można przeczytać tutaj...

 


2008-11-08 16:11:31
Witam . Czy ktoś z państwa posiada niezbędne materiały dot. systemów gospodarki odpadami , oraz ich wpływ na rynek pracy. Dziękuję .

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2008-11-16 22:37:43

Dysponujemy informacją na temat ilości osób pracujących w spalarni. Aby obsługiwać instalacje 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę, zakładając, że czas pracy instalacji wyposażonej w piec obrotowy do spalania medycznych oraz niebezpiecznych odpadów w ciągu roku wynosi 8000 godzin:

 • 300 kg/h -- 5000 kg/h pracje 8-9 członków obsługi oraz 2 osoby nadzorujące
 • > 5000 kg/h, nie znamy takiego przypadku pracującej instalacji do unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych

Dla spalarni odpadów komunalnych wyposażonych w piece rusztowe:

 • W instalacji przerabiającej 140.000 ton rocznie, pracuje +/-40 osób. 
  + 2 razy do roku odbywa się kontrola techniczna trwająca 1 miesiąc. W tym czasie u podwykonawcy zatrudnionych jest do obsługi instalacji 100 osób.

Oczywiście poza instalacją pracuje także inny personel np. w instalacjach segregujących odpady (czasami są to więźniowie).


Tadeusz Bąkała - 2008-11-08 16:08:07
Chciałbym się dowiedzieć jaki to jest system spalani odpadó RMVA . Osobę kompetentna proszę o wyjaśnienie .

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2008-11-16 22:54:54 - www Link

Nie znam "RMVA".. Sprawdziłem w Google i wygląda to jak instalacja do spalania odpadów komunalnych z Kolonii w Niemczech (ilość gazów spalinowych 160.000 Nm3/h), modernizowana przez Babcock . Włąścicielem instalacji jest  "Stadtwerke koln".

 


2008-11-04 08:00:31
Witam, chciałabym się dowiedzieć o możliwości instalacji spalarni o niskiej zdolności produkcyjnej (mniej niż 50 kg na godzinę), która ma służyć do utylizacji odpadów zwierzęcych. Ile taka instalacja kosztuje?Czy może być ruchomą jednostką techniczną?

Napisz tutaj


2009-01-17 15:16:00
Mam pytanie. Szukam pieca do specjalistycznych wyłącznie do spalania zwłok zwierząt domowych (mam na myśli przede wszystkim psy i koty). Dziękuję i pozdrawiam.


Gillis Winderickx - 2008-11-08 18:28:17

Ten typ spalarni nazywa się "spalarnią zwierząt" (słowo kluczowe w  google: "pet incinerators"). Wersja mobilna technicznie nie jest trudna do wykonania, ale myśle że trudno będzie otrzymać dla niej stosowne pozwolenia. Kilka lat temu nasza firma wykonała podobną instalację dla belgijskiego przedsiębiorstwa, które prowadziło hotel dla zwierząt. Właściciele zostawiali tam swoje pociechy, kiedy wyjeżdżali na wakacje lub weekend. Jako usługę dodatkową przedsiębiorca zdecydował się na budowę krematorium dla zwierząt. Właściciele mogli dzięki temu pochować swojego pupila w skupieniu. Taki typ spalarni to najprostrza wersja pieca statycznego, który kosztuje +/-30.000 euro za kompletną instalację.

Obecnie nasza firma koncentruje się na projektowaniu oraz wykonywaniu instalacji do utylizacji odpadów niebezpiecznych i medycznych o minimalnej wydajności 300 kg/h. Zobacz poniżej dlaczego taka wydajność jest minimalna...


2008-11-01 17:47:06
Chciałbym otworzyc mała spalarnie odpadów medycznych , gdzie sie moge dowiedziec ile takie przedsiewziecie by kosztowalo interesuje nie wszystko od ceny pieca po kompletną instalacje!!!!

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2008-11-06 11:47:02

Ile to jest "mała" spalarnia odpadów medycznych? Minimalna "ekonomicznie opłacalna" spalarnia potrzebuje 300 kg/h odpadów medycznych. W tym przypadku cena utylizacji wyniesie ok.360 euro/ton (+/-1200 PLN/ton). Jesli spalarnia ma wydajność o 2000 kg/h, cena utylizacji wyniesie już tylko ok.150 euro/ton (+/-550 PLN/ton). Mniejsze spalarnie niż 300 kg/h nie są opłacalne ze względów inwestycyjnych oraz obsługowych.

UWAGA:
Polska jest duży krajem, cena transport odpady jest za km. Jedna duża spalarnia obsługująca całą Polskę będzie za droga ze względu na konieczność transportu odpadów.

Kontrola takich małych spalarni jest taka sama jak dużych, ale cena utrzymania wymaganych poziomów emisyjnych oraz innych limitowanych będzie znacznie większa. Związane jest to z lepszą kontrolą jakości, tańszą ceną utylizacji oraz monitorowanym przepływem strumienia odpadów od producenta do odbiorcy końcowego. 

Generalnie, na wielkośc ceny utylizacji odpadów mają wpływ:

 • Koszt obsługi instalacji
 • Koszt transportu oraz odebrania odpadów
 • Cena kontroli organów nadzorujących (kontrola emisji, sprzętu itp) zgodnie z normami EU

Nasym zdaniem "semi-centralizacja" spalarni odpadów jest dobrym rozwiazaniem. W każdym województwie powinna być działająca spalarnia odpadów medycznych o przepustowości 300-500 kg/h.


rafał jasinski - 2008-10-18 04:24:34
jestem przedstawicielem handlowym branży medycznej.Zgłosiła sie do mnie firma z niemiec zajmujaca sie sprzedaza takich urzadzen ale po kilku wizytach szpitalach stwierzdiłem -że odpady sa niechcianym dzieckiem i jeszcze nie ma odpowiednich regulacji prawnych.Zaproponowałem nieodpłatnie wsatawienie do testowania -brazainteresowania

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2008-10-18 10:35:57
Jaką technologię Pan prezentuje? Jakią wydajność (kg/godz.) ma Pana instalacja?


2008-07-30 15:17:51
Chciałabym uzyskać bardziej szczegółowe informacje o technologi oczyszczania gazów kwaśnych.

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2008-08-10 16:15:22

W zależności od ilości chloru (Cl) w odpadach, do oczyszczania gazów spalinowych wykorzystuje się różne układy oczyszczające :

 • Jeżeli ilość chloru (Cl) w odpadach jest MNIEJSZA niż 2% = OCZYSZCZANIE NA SUCHO
 • Jeżeli ilość chloru (Cl) w odpadach jest WIĘKSZA niż 2% = OCZYSZCZANIE NA MOKRO

  OCZYSZCZANIE NA SUCHO  OCZYSZCZANIE NA MOKRO 
Substancje adsorbujace chlor (Cl) wstrzykiwane do strumienia gazów spalinowych

NaHCO3
Wodorowęglan sodu (pył)

Na(OH)
Wodorotlenek sodu (płyn) 

Reakcja chemiczna

 
HCl + NaHCO3 --> NaCl + H2CO3

H2CO3 → H2O + CO2 (gaz) 


 HCl + Na(OH) --> NaCl + H20 (gaz)

Usuwanie

NaCl jest solą (sól kuchenna) w postaci stałej, która osadza sie na filtrze workowym. Filtr workowy jest to urządzenie mechaniczne, gdzie materiał z którego zbudowane są rękawy filtra ma pory o srednicy mniejszej niż średnica substancji usuwanej. Rekawy zbudowane sa z teflonu.

 NaCl jest solą (sól kuchenna), która rozpuszcza sie w parze wodnej. Para następnie ochładzana jest w wieży chlodniczej zwanej inaczej quench. Po przejściu przez quench roztwór kierowany jest do zwężki Venturi'ego.

Zwężka Venturi'ego ma postać przewodu zwężającego się pośrodku, a następnie ponownie rozszerzającego się. Zmniejszenie się średnicy powoduje znaczne zwiększenie się predkości przepływu cieczy i rozproszenie jej w małe kropelki. Zjawisko to jest możliwe przez jednoczesne zmniejszenie się ciśnienia.(Zasada Venturi'ego = zwiekszenie się prędkości przepływu powoduje zmniejszenie się ciśnienia) W momencie zmniejszenia się cisnienia strumień cieczy rozprasza się tworząc mikrokroppelki. Kropelki zawieraja rozpuszczoną sól NaCl.

Usuwanie chloru

 
Filtr workowy

 


2008-07-08 13:26:15
Mam pytanie dotyczące odzysku ciepła z instalacji. Co to za kocioł i jak wyglada jego czyszczenie i jaka jest wydajności cieplna przy unieszkodliwianiu odpadów medycznych około 300kg/h.

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2008-11-13 11:10:38
Po przejściu strumienia spalin przez komorę dopalania, a przed kotłem wstrzykujemy do gazów spalinowych powietrze atmosferyczne, aby obniżyć jego temperaturę z 1100 C do 850-900 C. Zabieg ten pozwala uniknąć osadzania się pyłu w środku kotła oraz ochronić ściany kotła przed przegrzaniem.


Gillis Winderickx - 2008-07-17 11:53:17

Układ chlodzenia gazów odlotowych w instalacji o przepustowosci 300 kg/h składa sie z wymiennika ciepła z olejem termicznym wykorzystanym jako plyn chłodzacy. Dzieki zastosowaniu tego medium mozliwe jest kontrolowanie temperatury powierzchni połączeń przewodów oraz eliminacja zagrozeń tych punktów korozją spowodowaną kondensacją związków kwaśnych znajdujacych sie w strumieniu gazów spalinowych.  Chłodnica wyposażona jest w lej oraz w zgiornik na pył. 

Kocioł
Odzyk energii w małych instalacjach (300 kg/h)

Duży otwór inspekcyjny znajdujący sie w części górnej chłodnicy oraz leja, służy do ewentualnego oczyszczania połączeń przewodów.

Ciepło zmagazynowane w oleju termicznym można odzyskać.  Efektywność takiego procesu wynosi 50% energii dostarczonej z odpadami, jeżeli efektem końcowym ma być podgrzana woda. Dla instalacji o przepustowości 300 kg/h ekonomicznie nie uzasadnione jest wytwarzanie z odpadów energii elektrycznej.

Przykład:
Dla odpadów medycznych, które charakteryzują się wartością kaloryczna wynoszacą 21.000 kJ/kg ilość ciepła jakie możemy odzyskać wynosi: 
300 kg/h x 21.000 kJ/kg x 50% = 3150.000 kJ/h = 875 kWatt).
Wymiennik ciepła z olejem termicznym ma przepustowość 2000 kWatt.

Jeżeli możliwe by było chłodzenie gazów spalinowych bezpośrednio wodą (lub parą wodną), można by osiągnąć w danym punkcie punkt rosy. Taki punkt powoduje kondensacje oraz korozję, powstawanie placka z pyłu, zmniejszenie transferu ciepła oraz w konsekwencji konieczność zatrzymania całej instalacji i jej czyszczenia. Zastosowanie oleju termicznego zamiast wody lub pary wodnej jako płynu chłodzacego spowoduje bezawaryjną prace instalacji przez 28 dni w miesiącu.

 Przykład przewodu gazowego gdzie doszło do kondensacji 
 

Obok przedstawione zostały przykłady kondensacji oraz problemów związanych z korozją w przewodach, przez które przechodzą gazy odlotowe.

Materiał, z którego wykonane zostały przewody został niewłaściwie dobrany (tani materiał). Punkty korozji spowodowane sa kondensacją. Przewody pokazane poniżej mają tylko kilka tygodni.

 


2008-06-19 09:40:13
witam pisze prace na temat \ projekt spalania materiałów, komunalnych i niebezpiecznych z wykorzystaniem technologii plazmowej\ czy wasza firma prowadzi jakieś badania na temat wykorzystania tej technologi bo czytałem że niektóre firmy w USA i Chinach zaczynają stosować już podobne rozwiązania.

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2008-06-23 13:54:10

Technologia plazmowa jest znana już ponad 30 lat, także w Europie. Jednak jeżeli odpady nie są homogeniczne nie można osiągnąć w instalacji obowiązujących norm emisyjnych. Drugim negatywnym aspektem sa wysokie koszty operacyjne. Nie istnieje bowiem na świecie taki odpad, kóry samoistnie, bez dodawania energii z zewnątrz, generowałby temperturę wyższą niż 1500 C

W Niemczech (Karlsruhe) istnieje instalacja plazmowa, chyba wykonana przez www.thermoselect.com . Spalane są tam odpady komunalne. Problemem jest materiał refrakcyjny komory spalania, który nie wytrzymuje tak wysokich temperatur. Przez to instalacja kilka razy była zepsuta. Gazy odlotowe ewakuowane były z komory spalania prosto do atmosfery. 3 kolejne firmy zbankrutowały przez tą instalację. Obecnie na stronie internetowej instalacji widnieje szwajcarska firma, której właścicielem jest chińczyk. Głównym celem zakupu instalacji była chęć zdobycia referencji UE.

Druga instalacja, znana mi, została wybudowana w Lyon. Nie znam ich strony internetowej. Spalarnia wybudowana została przez www.solenagroup.com i służy do neutralizacji azbestu. Azbest jest minerałem, więc się nie pali. Celem wybudowania instalacji jest wbudowanie azbestu w masę szklaną. Bardzo droga operacja.

 


2008-06-16 08:44:45
Piszę pracę na temat Kryteria wyboru lokalizacji obiektów gospodarki odpadami. Potrzebuję jakieś informacje na ten temat :)

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2008-06-20 11:24:32

Jakie są główne zasady wyboru "lokalizacji obiektów gospodarki odpadami"?

 • Punkt gromadzenia odpadów? Przedstawiony na naszej stronie lokalny punkt gromadzenia odpadów jest usytuowany na terenie należącym do gminy, jak najbliżej skupisk ludności czyli producentów odpadów.
 • Spalarnia odpadów komunalnych? Na zamieszczonej mapie znajdują się wszystkie spalarnie komunalne we Flandrii w Belgii. Widać tu wyraxnie, że system gospodarowania odpadami jest zcentralizowany.  Odpady z miast oraz z miast satelickich transportowane są do instalacji do ich termicznej utylizacji. Dojazd do spalarni musi być łatwy, dlatego zazwyczaj sytuowane sa blisko autostrad lub obwodnic miejskich.
 • Spalarnie odpadów niebezpiecznych? Są one najczęściej usytuowane blisko źródła odpadów np. w strefach przemysłowych. Jak najbliżej producentów odpadów, spowodowane jest to głownie ryzykiem oraz kosztami związanymi z transportem.
 • Spalarnie odpadów medycznych? Sytuowane są jak najbliżej szpitali. Przyjmuje się, że na jedno łóżko szpitalne przypada 1 ton odpadów rocznie. Dla najmniejszej opłacalnej instalacji minimum odpadów wynosi 7500 ton na rok.

Lokalizacja zależy głównie od miejscowej polityki oraz protestów publicznych. Siła publicznych protestów zależy głownie od stopnia informacji mieszkańców oraz od przejrzystości przedsięwzięcia. Jeżeli mieszkańcy zostali odpowiednio poinformowani o planowanej inwestycji (także o zagrożeniach), siła protestu znacznie spada. Zawsze trzeba się liczyć z niewielkim protestem.

 

 


2008-06-15 15:24:34
Jaka jest róznica pomiędzy unieszkodliwianiem odpadów medycznych w autoklawie a spalaniem ?

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2010-07-26 14:57:28

W następnym dokumencie znajduje się podsumowanie głównych różnic pomiędzy autoklawowaniem a spalaniem:

Pobierz plik : autoclawy.doc 


Gillis Winderickx - 2008-06-20 10:51:52

Autoklawy są to zbiorniki gdzie odpady poddawane są działaniu pary wodnej w celach ich sterylizacji. 

Aby sprawdzić skuteczność procesu dezynfekcji przeprowadza się test w przypadkowych pynktach (zielone punkty) zbiornika.

NIE jest możliwe sprawdzenie całego zbiornika. Dlatego ryzykownym jest traktowanie takich odpadów jako nie niebezpieczne. Jest to powodem dlaczego w Belgii sterylizacja odpadów w autoklawach jest zabroniona. 

Odpady medyczne nie muszą być zdezynfekowane tylko zniszczone. Dlatego po przeprowadzonej sterylizacji odpady transportowane są do komunalnych spalarni. Po obróbce w autoklawach, odpady są mokre i gorzej sie spalają.

Autoklawy służą do dezynfekcji odpadów, natomiast spalarnie do pełnej ich destrukcji.

 


2008-06-02 18:35:05
Jaka jest w przyblizeniu cena pieca obrotowego do spalania odpadów medycznych ?

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2008-06-14 15:28:24 - www Link

Wyróżniamy dwa rodzaje pieców obrotowych: przeciwprądowy oraz współprądowy. W naszej ofercie znajduje sie kompletna instalacja do utylizacji odpadów, nie sprzedajemy samych piecy. Naszym celem jest ciągły rozwój oraz doskonalenie technologii spalania substancji niebezpiecznych.

Nie można przekształcić roweru w samochód, tak samo nie można stworzyć ze starej spalarni odpadów nowoczesnej instalacji do termicznej utylizacji odpadów.


Magdalena Oleszczyk - 2008-06-03 19:21:44
Cena inwestycji zależy od ilości odpadów, wartości kalorycznej oraz ilości chloru. Oferujemy kompletne instalacje wraz z częścią oczyszczającą gazy odlotowe. Minimalna ilośc odpadów warunkująca opłacalnośc inwestycji to 250 kg/h. Cena utylizacji jednej tony, bez wliczania odzysku energii, w najmniej korzystnym przypadku wyniesie, w instalacji KILN 1,25, 360 euro. Jeżeli przepustowość instalacji zwiększy się do 2 t/h, cena utylizcji 1 t wyniesie 150 euro.

Reakcje


2017-01-18 13:35:10
Interesuje mnie koszt uruchomienia spalari zwierzat, czy istnieje możliwośc dotacji unijnej lub innej

Napisz tutaj


Wiktor Borkowski - 2016-11-01 07:35:55 - www Link
Jaki rodzaj spalarni dla 60- co tysicznego miasta.

Napisz tutaj


2016-10-26 13:27:56
Dzień dobry! Moje pytania odnoszą się do spalania osadów ściekowych z odzyskiem energii - jaki strumień gazów spalinowych otrzymamy i o jakiej temperaturze oraz do jakiej temperatury można schłodzić ten gaz w wymiennik ciepła gaz-woda? (i jaki strumień osadów ściekowych można założyć minimanie)

Napisz tutaj


Krzysztof Więcek - 2015-07-29 10:56:20
Witam Chciałem się zapytać o taką rzecz: czy istnieją jakieś materiały / informacje na temat powstających gazów po spalaniu śmieci? Mianowicie jaki strumień gazów i o jakim składzie będzie powstawał np. jak będziemy spalać 11% kartonu, 12% opon itp itd

Napisz tutaj


2015-05-30 13:08:46
Paliwo alternatywne na bazie sortowanych odpadów komunalnych + biamasa. Jak wygląda system mieszania tych strumieni odpadów, jakie proporcje, jakie koszta budowy instalacji.

Napisz tutaj


2015-03-28 20:54:20
Witam, piszę z zapytaniem odnośnie spalarni. Jakie procesy i reakcje chemiczne zachodzą od momentu spalania odpadów komunalnych w piecach rusztowych do ostatecznej emisji oczyszczonych już gazów? I drugie pytanie: skąd się bierze początkowa energia cieplna do zasilania pieców? Czy cały proces może zachodzić tylko w oparciu o wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii? Mam tu na myśli spalarnię funkcjonującą w dużym mieście, przy odpowiedniej ilości dostarczanych odpadów. Teoretycznie, czy mogłaby funkcjonować spalarnia niezależna od naturalnych źródeł energii (głównie węgla), pobierająca energię od wbudowanych turbin wodnych na zamkniętym zbiorniku, czy taka ilość energii byłaby niedostateczna? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam, Karolina

Napisz tutaj


2015-03-28 19:19:35
Witam, jak wygląda proces spalania odpadów komunalnych i późniejsze oczyszczanie spalin ze strony chemicznej? Jakie zachodzą procesy? Pozdrawiam, Anna.

Napisz tutaj


Artur Kowalczyk - 2015-02-16 18:47:59
Witam, jestem studentem 5 roku Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Piszę pracę na temat mechanicznej regeneracji filtrów workowych stosowanych w instalacjach spalarni odpadów. Wiem już że używacie worków teflonowych. Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób następuje cykliczna regeneracja w Państwa odpylaczu (mechaniczna, pneumatyczna, mechaniczno-pneumatyczna). Jak długo trwa, jak bardzo jest intensywna. Na jak długo wystarczają worki, do jakich uszkodzeń materiału dochodzi najczęściej i w którym miejscu worka. Czy macie Państwo jakieś uwagi do pracy odpylacza, czy dostrzegacie jakieś problemy które można by było udoskonalić. Moim zadaniem w pracy magisterskiej jest skonstruowanie nowego sposobu mechanicznej regeneracji.

Napisz tutaj


2015-01-12 22:22:08
witam mam takie pytanie: jakie są zagrożenia ze strony spalarni odpadów komunalnych

Napisz tutaj


2014-09-23 19:16:17
Witam. W moim mieście powstanie spalarnia odpadów. Będę ubiegał się tam o etat. W związku z tym mam pytanie odnośnie wymaganych kwalifikacji dla stanowiska dozoru procesu. Posiadam wykształcenie wyższe z zakresu energetycznego przetwórstwa węgla i ropy oraz wieloletnie doswiadczenie przy prowadzeniu fiz-chem procesu produkcyjnego . Czy właściciel zwyczajowo wysyła na szkolenie praktyczne? Czy można symulować proces spalania wraz z sytuacjami awaryjnymi ( aby poznać wszystkie parametry oraz zależność między nimi)? Pozdrawiam

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2014-12-17 13:11:45

Po pierwsze muszę wyjaśnić co oznacza “operator procesowy” w spalarni.

Wyróżniamy 3 typy procesów :

 1. Proces mechaniczny
 2. Proces związany z programowaniem
 3. Proces operacyjny

Spalarnia składa sie z części mechanicznych, elektrycznych, elektronicznych oraz oprogramowania. Zakończenie montażu wieńczy się testami sprawdzającymi poniższe punkty:

 • Funkcjonowanie części mechanicznych oraz oprogramowania przy załadowaniu odpadów testowych w umowie oraz sprawdzenie czy wartości emisyjne odpowiadają zaleceniom EU.
 • Jeżeli pierwszy punkt nie osiągnął pozytywnych rezultatów instalacja nie jest gotowa do pracy.
 • Jeżeli testy wypadną pomyślnie instalacja może pracować, ale nikt nie wie jakie odpady będą do niej wkładane w przyszłości.

Po pozytywnym zakończeniu testów emisyjnych wykonywanych z odpadami testowymi (odpady testowe = ich skład chemiczny jest znany), spalarnia może w pełni pracować. Inwestor posiada określoną ilość odpadów, których skład chemiczny jest znany aby właściwie przeprowadzić testy emisyjne. To jest moment kiedy instalacja zostaje przekazana inwestorowi.

Zadaniem operatora procesowego jest :

 • Upewnienie się , że właściwe odpady zostaną załadowane tak aby urządzenie było w stanie przerobić wsad zgodnie z zaleceniami EU.
 • Sprawdzenie czy wszystkie czujniki pracują prawidłowo i czy oprogramowanie otrzymuje właściwe dane,
 • Podjąć odpowiednie działania w momencie pokazania błędnego raportu na SCADA np. Błędny pomiar pH – należy skalibrować czujnik, itp.

Wyraźnie widać, że jeżeli wynik testu producenta nie będzie pozytywny, instalacja nie może zostać odebrana przez Inwestora. W przeciwnym wypadku gdy zostaną przekroczone wartości emisyjne będzie to wina operatora procesowego.

Operator procesowy nie ma dostępu do oprogramowania spalarni oraz nie może zmienić projektu mechanicznego, ponieważ to wchodzi w zakres gwarancji producenta. Projekt oprogramowania oraz części mechanicznych należy do producenta. Zmiany w projektach producenta, bez posiadani gruntownej wiedzy na ten temat, zwykle stwarzają problemy kilka metrów dalej w instalacji gdzie coś przestaje funkcjonować i szkody się zwiększają.

Wracając do Pana pytania. Prawdopodobnie Pana wiedza na temat spalarni nie jest duża. Nie jest to dużym problemem, gdyż producent zwykle służy pomocą. Nauka także będzie przebiegała prędko gdy nie będzie błędów producenta.

Jeżeli podczas pracy coś nie zadziała, spalarnia automatycznie przejdzie na tryb wygaszanie.


Adam kowalski - 2014-05-28 16:57:55 - www Link
czy odpady płynne i szlamowate tez podlegają utylizacji w postaci spalania??Nap odpady galwaniczne

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2014-06-02 15:41:01
Odpady galwaniczne są trudniejsze w utylizacji, wrócę do nich na koniec mojej odpowiedzi. Odpady fluidalne, które zawierają palne substancje, n.p. osady ściekowe, muszą zostać spalone.

Jeżeli te odpady można pompować i wtryskiwać traktujemy je jako odpady płynne. Można je wstępnie obrobić poprzez odparowanie np. na wyparce 50% wody.

Natomiast odpady płynne, które nie zawierają substancji palnych tylko minerały, jak np. solanka bez obróbki wstępnej nie powinny iść do spalenia, ponieważ wygaszą piec. Ich ilość (masa, kg) musi być maksymalnie zredukowana, dlatego trzeba odseparować z nich wodę.

Separacja wody może zostać dokonana przez filtrację, jak w odwróconej osmozie, albo przez wyparkę. Proponujemy taki typ odzysku energii, że po komorze dopalania można chłodzić gazy spalinowe w quech, który jest zasilany zasoloną wodą.

Woda odparuje, a sól skrystalizuje i opadnie do leja (na schemacie pokazany jest pojemnik). Należy uważać na konstrukcje leja, sól nie może krystalizować na jego ścianach (na betonie ogniotrwałym). To jest trudny punkt całego systemu.

Filtr workowy także zatrzymuje znaczne ilości soli i pyłu.

Po filtrze workowym znajduje się oczyszczalnia gazów neutralizująca je do wymaganych parametrów.

Teraz wróce do odpadów pogalwanicznych (=elektrolitów) Zawarte jest w nich dużo metali ciężkich, o małych wielkościach, tak że zostaną one porwane z gazami spalinowymi, a nie spadną do popiołu. Mogą one nawet przejść przez filtr workowy, co spowoduje przekroczenie dopuszczalnych parametrów emisyjnych. Normalnie w filtrze workowym zainstalowane są mikrofiltry, a do odpadów galwanicznych zalecane są nanofiltry.

Do oczyszczania odpadów płynnych zawierających elektrolity należy wykorzystać chemiczne procesy oczyszczania ścieków. Więcej informacji znajduje się na www.ichp.pl ---> patrz http://en.www.ichp.pl/co-operation-utilization-and-recycling-wastewater-


Janusz Bujak - 2011-07-11 11:27:07
Od jakiej wielkości / wydajności produkujecie komory obrotowe. Jaki jest typoszereg?

Napisz tutaj


2013-08-30 13:04:29
Nie tworzymy typoszeregów. Długość pieca zależy od rodzajów odpadów i ich prędkości spalania. Przykładem może być drewno: Sosna spala się szybko więc piec będzie krótki a dąb spala się dłużej więc piec będzie dłuższy. Efektywność spalania można regulować szybkością obrotów ale tylko w minimalnych zakresach. Jeżeli piec obraca się za wolno to wygaśnie. jeżeli prędkość obrotowa będzie na duża to obracające się odpady przyduszają się i  może to spowodować wygaśnięcie wsadu.


2011-04-19 09:54:52
Jakie są wymagania odnośnie spalarni odpadów plastikowych (PET PE PP i PCV) prowadzimy na pomorzu sortownie i zakład recyklingu odpadów plastikowych a chcielibyśmy cześć odpadów nie nadających się do obróbki wykorzystać do spalania i wykorzystać ciepło w procesie suszenia przemiału....

Napisz tutaj


2013-08-30 14:43:42
Wymagane jest, żeby odpady były palne tzn. nie za dużo części np. żelaznych. Ciepło ze spalarni, para, najpierw może być kierowane do turbiny, gdzie produkowana będzie energia elektryczna, a potem do suszarni. Więcej informacji tutaj...


2010-12-09 21:20:43
Witam, jakie dane musze uzyskac by obliczyć sprawność ukladu ORC w spalarni? I w jaki sposób obliczyć energie chemiczną dostarczoną do spalarni gdy jest ona zasilana gazem? ilosc odpadów na godzine * kalorycznośc odpadów + ilośc gazu na godzine * kaloryczność gazu?

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2013-08-30 14:59:47
ORC umożliwia produkcje energii elektrycznej z gazów spalinowych o niższych temperaturach np. 400 st. C. W spalarni gazy spalinowe maja 1100 st. C więc nie ma potrzeby korzystania z tego rozwiązania. Obliczanie ORC wygląda tak samo jak wyliczenia pary (Cykl Carnot'a) różnicę stanowi medium, którym w ORC jest woda lodowa, a nie normalna woda.  


2010-11-03 19:07:45
Witam, jaki jest średni skład spalin nie oczyszczonych??

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2011-02-06 09:56:28 - www Link

Witam,

Według prawa UE spalarnia działa prawidłowo, kiedy parametry gazów spalinowych oczyszczonych mierzonych na kominie odpowiadają normom. Prawo polskie jest kopią wytycznych regulowanych przez UE.  Obowiązkowy jest monitoring ciągły, sekunda po sekundzie, wszystko zapisywane jest w bazie danych. Dane te stanowią zródło informacji Ministerstwa Ochrony Środowiska. Jeżeli spalarnia przekracza normy emisyjne, automatycznie się wygasza.

Przykład: 600 kg/godz. odpadów medycznych.

 • SOx < 10 mg/Nm3
 • NOx = 25 mg/Nm3
 • CO < 10 mg/Nm3
 • HF < 0,05 mg/Nm3
 • HCl = 5,10 mg/Nm3
 • Cd < 0,002 mg/Nm3
 • Pb < 0,002 mg/Nm3
 • Mercury < 0,003 mg/Nm3
 • Pył = 2,18 mg/Nm3
 • Dioksyny/Furany = 0,0535 pgTEQ/Nm3
 • Naftalen = 0,5 mg/Nm3

Taka instalacja produkje 10.000 Nm3/godz. oraz pracuje 7200 - 8000 godz. rocznie.

Więc...

NOx = 25 mg/Nm3 x 10.000 Nm3/godz. x 8000 godz/rok = 1800.000.000 mg/rok = 1,8 ton NOx/rok.

Można porównać wyniki : SOx, Pył, NOx, .... z n.p.polskich elektrociepłowni opalanych węglem.

Dioksyny powstają także np. przy paleniu papierosów. W papierze od paierosów znajduje się chlor i dioksyny wciągane są prosto do płuc. Jedna paczka papierosów rocznie szkodzi więcej organizmowi niż spalarnia przez cały rok. Te substancje są obecne przez cały czas w naszym życiu, dlatego prawo UE normuje je w taki sposów, a nie w inny.

Otrzymane wyniki trzeba łączyć z innymi emitorami np. palaczami papierosów, samochodami w miastach, kotłowniami,... Najwięcej dioksyn, więcej niż wartości mierzone tuż obok spalarni, jest na wsi, ponieważ ludzie tam spalają śmieci we własnych paleniskach w sposób niekontrolowany.

Jakie jest zagrożenie przy składowaniu odpadów?

Składowanie odpadów niesie ryzyko zanieczyszczenia wody pitnej. Jeżeli istnieje takie zagrożenie składowisko okalane jest murem dookoł; wygląda to jak wielki basen. To jest bardzo kosztowna inwestycja, kosztuje kilka miljardy euro. Czasami, aby chronić ujęcie wody pitnej lepiej jest zamknąć składowisko, a wszystkie odpady wykopać i spalić !

Biomonitoring

Oddziaływanie pomiędzy środowiskiem oraz zdrowiem ludzi jest od wielu lat monitorowane w Belgii.

Na przykład w Belgii biomonitoring jest przeprowadzany przez Uniwersytet. Badają tam stężenie substancji toksycznych we krwi ludzi mieszkających w okolicy spalarni, w miastach, na wsi oraz w okolicy zakładów przemysłu metalurgicznego... Wyniki w poszczególnych miejscach różnią się. Na wsi jest więcej dioksyn, w okolicach przemyslowych jest większe stężenie matali ciężkich. Głównym wynikiem jest jednak, że najważniejsze dla zdrowia jest: nie palić, uprawiać sporty oraz zdrowo sie odżywiać, wtedy organizm nie odkłada tłuszczu, który jest magazynem wszystkich toksycznych substancji, bez względu na miejsce zamieszkania oraz sąsiedztwo.

Informacja jest publiczna: http://www.milieu-en-gezondheid.be (Dostępna jest także angielska wersja) 


2010-05-07 17:06:22
Witam, robię prezentację na temat spalania odapdów i potrzebne mi są informacje dotyczące bilnasu energetycznego spalarni, oraz zużycia surowców i energii na jednostkę produktu.

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2010-06-26 23:03:20

Wszystko zależy od ilości spalanych odpadów (kg/h), rodzajów tych odpadów oraz od ich wartości opałowej (MJ/kg). (Jeżeli odpady zawierają dużo chemikalii, potrzebny będzie specjalny system oczyszczania gazów spalinowych).

Ważne dla evaluacji systemu odzysku energii:

Jeżeli posiadamy np. odpady medyczne i przemysłowe w ilości 3000 kg/h o wartości opałowej 15 MJ/kg, otrzymamy 15 * 3000 = 45.000 MJ/h --> ok. 12.800 kW. Jest więc niemożliwym odzyskać więcej energii niż ilośc energii cieplnej pochodząca z odpadów. Ciepło odbierane jest z gazów spalinowych, ale gazy te ochładzane są do temperatury wynoszącej 200 st.C (jest to temperatura niezbędna do prawidłowego oczyszczania gazów spalinowych), zostaje nam więc około 12.000 kW. 

Niektórzy z `producentów spalarni twierdzą, że z ich technologii można odzyskać więcej energii, oznacza to, że dodają oni paliwo konwencjonalne gaz/benzynę/diesel/elektrycznośćc, aby utrzymać żądaną temperaturę spalania w komorze. Spalarnie plazmowe czy złoża fluidalne zużywają ogromne ilości energii zewnętrznej do utrzymania procesu (gazu, elektryczności) i dlatego mogą produkować więcej "zielonej" energii, ale ta energia pochodzi z paliwa konwencjonalnego nie z odpadów.

Nasz przeciwprądowy piec obrotowy potrzbuje paliwa konwencjonalnego tylko do rozruchu, nie do spalania odpadów, pod warunkiem, że odpady posiadają wartośc opałową na poziomie 11-12 MJ/kg. Jeżeli jest to wartość mniejsza temperatura spalania obniża się, co spowoduje włączenie się palnika, który dalej będzie utrzymywał temperaturę na żądanym poziomie.

Podsumowanie

Nie można odzyskać więcej energii nią ilośc włożoną do pieca. Jeżeli oprócz odpadów dodaje się elektryczność lub gaz można odzyskać więcej energii, ale nie jest to "zielona energia".


2010-04-22 21:25:39
Instalacje do spalania ze zintegrowanym zeszkliwieniem żużla i popiołu. chodzi o cele osiągane w tego typu spalarniach, stosowane technologie oraz o przedstawienie wad i zalet tej metody.

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2011-02-06 18:16:17

Dopalone materiały albo NIE dopalone materiały?

Jeśli spalarnia działa prawidłowo nie ma żużla, tylko (szary) popiół i pył (jak w dobrym kominku gdzie pali się drewnem). Jeśli spalarnia nie działa prawidłowo zostaje czarny popiół oraz "żużel", czyli stopione, a nie dopalone materiały/smieci/węgiel. Odpady przy wysokiej temperaturze oraz braku tlenu ulegają stopieniu oraz metale znajdujące się w tych odpadach wtapiają się w nie spalony węgiel organiczny (jak metale ciężkie, szlachetne...).

Ilość nie dopalonego węgla (popiołu, żużla oraz pyłu) organicznego w źle działającej spalarni wynosi dwa razy tyle co w prawidłowo działającej.

Jeśli popiól zawiera wiecej niż 2% węgla, nie wolno go składować w Unii Europejskiej.  Dlatego zużywa się go np. przy budowie dróg, tam, ... itp. i w ten sposób z autostrady robi sie ukryte wysypisko.

Jeśli spalarnia działa prawidłowo nie powstają w niej żużle tylko popiól i pył. Pył jest odpadem niebezpiecznym gdyż zawiera w sobie metale ciężkie. Na dzień dzisiejszy często "stabilizowany" jest on w betonie i następnie składowany na wysypisku.

Odzysk metali ciężkich oraz innych z popiołu

Surowce potrzebne nam jutro możemy dziś odzyskać z odpadów np. z popiołów. Mogą to być metale szlachetne, metale ciężkie, itp...  Szkliwienie oraz wbudowanie pozostałości po spalaniu w autostradę nie jest dobrym rozwiązaniem na źle działający piec.

Nie widzę żadnych zalet szkliwienia żużlu oraz popiołu. Powstała ilość jest 2 razy większa, niekontrolowanie składowana pod autostradą, a poza tym jest to drogie rozwiązanie pod względem inwestycyjnym oraz eksploatacyjnym.


2010-04-14 15:51:29
Dzień dobry czy dla odpadów medycznych opłacalna będzie budowa spalarni przy założeniu, strumienia odpadów rocznie około 2000 ton? Jaka byłaby cena takiej instalacji? Jaki rodzaj i koszt dodatkowych inwestycji byłby potrzebny (budowa budynków, wyposażenie, waga)? Jaka powinna być wielkość terenu pod taką spalarnię?

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2010-07-26 14:37:46 - www Link

Wielkość terenu to ok. 30 arów. Przykład można znaleźć na :
http://www.igniss.pl/pl/przykladowy_plan_zagospodarowania.php

2000 ton/rok = 250 kg/godz. to jest trochę za mało. Koszt wybudowania takiej instalacji kosztuje tyle samo co instalacja o przerobie 300 kg/godz oraz koszt operacyjny wyniesie podobnie dużo co oznacza, że taka instalacja jest bardzo droga w eksploatacji. Rozwiązanie takie jest możliwe gdy nie ma konkurencji w pobliżu, a inne spalarnie są bardzo daleko (= wysoki koszt transportu).


2010-03-02 14:59:37
chciałbym się dowiedzieć jaki jest koszt zakupu spalarni wraz z kotłem parowym i generatorem elektrycznym o wydajności spalania ok 60tys ton rocznie.

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2010-03-16 12:07:11

60 tys.ton rocznie wygląda na typową ilość odpadów komunalnych. Odpady komunalne mają dużo mniejszą wartość caloryczną (7-12 MJ/kg) niż odpady przemysłowe lub medyczne (17 - 21 MJ/kg).

Odpady komunalne są spalane w piecach rusztowych, ponieważ można dodawać tam powietrze z dołu do góry. Więcej informacji znajduje się pod linkiem :
http://www.igniss.pl/pl/piec_rusztowy.php  Cena takiej spalarni jest bardzo wysoka, 60.000 ton/rocznie jest nawet za małą i nieopłacalną ilością ok. 140.000 ton/rocznie kosztuje ok. +/- 90 mln. euro.


Krzysztof Poźniak - 2010-02-28 18:30:58
Dobry wieczór . Chciałbym się dowiedzeć na temat zagrożeń i ich źródła na jakie są narażeni pracownicy wykonujący pracę w spalarnii odpadów komunalnych.

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2010-04-26 18:16:09 - www Link

Instalacja musi zostać zaprojektowana według norm europejskich. Każdy kraj EU ma swoje biuro gdzie można kupić normy. ( www.pkn.pl strona w Polsce )

Przykład 1: Pył

Pył z filtrów workowych jest bardzo lotny, jeżeli dostanie się do powietrza, to może być to szkodliwe dla zdrowia. Dlatego pył zbierany jest w szczelnych zbiornikach. Później, zwilża się go wodą i miesza z cementem dla stabilizacji. Po tym nie ma możliwości, że na wysypisku pył przedostanie się do wody. 

Pył z filtrów zbiorkowych gromadzony jest w poziomych zbiornikach szczelnie zamkniętych. Popiół nie może być transportowany w otwartych pojemnikach np. na ciężarówce.

Przykład 2 : drabina na kominie

Normy CE pokazują jakie warunki powinna spełniać drabina. Np. długość drabiny jest limitowana, co 7 m powinna być zainstalowana platforma do odpoczynku. Platformy także maja swoje wymogi bezpieczeństwa.
 

W spalarni komunalnej pracuje ok 40 ludzi. Nie można na jednej stronie przeanalizować wszystkich zagrożeń oraz niebezpieczeńśtw dla zdrowia. Należy zapoznać się z normami CE oraz przeprowadzić analizę ryzyka podczas projektowania. Normy obejmują ok 300 str. plus rysunki.


2010-01-20 19:10:41
Jak przebiega proces spalania elektroniki. Jakie piece nadają się do tego oraz w jakiej postaci wychodzą z instalacji metale ciężkie.

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2010-02-01 15:16:57 - www Link

Nasz piec obrotowy jest przeciwprądowy. Dzisiaj wykorzystujemy go do spalania odpadów niebezpiecznych. Pomysł na takie rozwiązanie technologiczne przyszedł z projektu spalania wraz z odzyskiem srebra oraz innych metali ciężkich. W piecach przeciwrądowych, łatwiej reguluje się temperaturę spalania.

Metale ciężkie, pozostałe po spaleniu elektroniki pozostają w popiele. Następnie, niezależnie od spalania, grawitacyjnie oraz poprzez w piecu indukcyjny nastęuje oddzielenie metali najpierw Cu (miedź) i Pb (ołów), potem odzysk złota i srebra.

Spalanie odpadów elektrycznych generuje ok. 50% popiołu. Popiól nie może być za gorący oraz nie może przykryć plastyku oraz innych części palnych, które muszą ulec spaleniu. Plastyk musi palić się dalej i musi być ciągły dostęp tlenu do odpadów.

P.S. : Nasze piece przeciwprądowe pierwotnie nie były projektowane jako piece do spalania odpadów, ale rynek się zmienił i nasza firma wykorzystuje teraz tą technologię do utylizacji śmieci.

 


2009-12-08 14:32:23
Zainteresowany jestem zwiedzeniem plazmowej spalarni (II generacji) odpadów, gdzie w Niemczech, Austrii (najbliżej Polski) mogę zapoznać się z takim obiektem ?

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2010-01-04 10:31:00

My nie wiemy gdzie znajduje się działająca spalarnia plazmowa. Jedyna, o której wiemy jest w Kanadzie, ale nie jest opłacalna (wiemy to na pewno). A plazmowa spalarnia "drugiej generacji" to pierwszy raz coś takiego słyszę...

"Spalarnia odpadów" ma też inną nazwę "ZTPO" (Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów). 

Nadawanie innych nazw dla od dawna znanych rzeczy nazywasię "labeling".


2009-11-30 19:04:55
witam , chciałabym wiedzieć w jaki sposób utylizuję się odpady zawierające teflon(PTFE)??

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2010-01-04 11:42:02

Nasze worki w filtrze workowym są wykonane z  teflonu. Kiedy materiał jest zużyty można je spalić w piecu.


2009-10-18 14:04:29
Ile kosztuje budowa spalarni odpadów komunalnych na kilkaset ton? Ile kosztuje zapłata za korzystanie z takiej spalarni?

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2010-01-04 13:22:57

n.p.W Belgii  jest spalarnia skłądająca się z 2 linii na ok 7 Mg/godz. Instalacja (bez turbiny) jest ubezpieczone na ok. 92 miln. euro. zapłata na bramie za 1 tonę odpadów wynosi ok. 120 euro/ton.


2009-07-24 09:48:20
Chciałby się dowiedzieć ile kosztuje budowa i utrzymanie spalarni odpadów komunalnych i niebezpiecznych (odpady radioaktywne, chemiczne, biologiczne, bio-chemiczne), oraz w jakiej temperaturze są spalane odpady.

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2009-07-29 18:48:28

Nie są mi znane spalarnie do utylizacji odpadów radioaktywnych. Odpady takie składuje się i czeka na połowiczny rozkład materiału promieniotwórczego, który może trwać 10 000 lat.  Dlatego trzeba czekać, aż materiał promieniotwórczy przestanie już być niebezpieczny. Inne odpady nie mają czasu rozkładu materiału promieniotwórczego.

Odpady chemiczne, medyczne oraz inne niebezpieczne spala się w piecu obrotowym. Cena instalacji zależy od rodzaju odpadów, ceny kształtują się od 800 - 4000 zł za tonę. Odpady spala się w temperaturze 1100 st. C. (Wysokotemperaturowe piece obrotowe)

Odpady komunalne spala się w spalarniach rusztowych. Cena takiej utylizacji to +/- 120 euro/t, temperatura spalania wynosi 850 st. C.


2009-05-27 13:53:55
Witam, interesuje mnie średni koszt unieszkodliwienia 1 tony odpadów komunalnych na drodze składowania, i dla porównania koszt utylizacji 1t takich odpadów poprzez spalanie. Dziękuję i pozdrawiam

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2009-09-01 23:45:32

Obecnie cena utylizacji odpadów, nie obejmująca ich transportu wynosi około:

 • Za składowanie na wysypisku: 120 PLN/ton
 • Spalanie: 120 euro/ton

Składowanie odpadów na wysypisku staje się coraz droższe. Wiele skłądowisk zostanie wkrótce zamkniętych i cena utylizacji odpadów musi wzrosnąć do 120 euro/ton. Dlatego wprowadzoni podatek od składowania,który powiększa cenę składowania o 50%.

W USA ceny spalania odpadów sąniższe niż w Europie, ponieważ spalanie konkuruje ze składowaniem.  W USA wysypiska są wciąż otwarte, chociaż powinny zostać zlikwidowane i cena będzie kształtowana przez spalanie. POwyżej omawiano spalanie odpadów komunalnych w piecu rusztowym.


2009-05-21 14:21:54
Witam, chciałbym się dowiedzieć ile kosztuje uruchomienie spalarni zwierząt, jakie są regulacje prawne dotyczące tego zagadnienia i czy jest problem z uzyskaniem pozwoleń na tego typu działalność jeżeli w naszej gminie nie ma takiego przedsiębiorstwa które się tym zajmuje i jest ogólne przyzwolenie na zakopywanie padłych zwierząt domowych czy też inwentarskich. Czy istnieje możliwość dotacji takiego przedsięwzięcia ze środków unijnych lub funduszu ochrony środowiska?

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2009-10-12 12:56:30
Zobacz : http://www.kalfrisa.es/default.aspx?info=000185


Filip Kapela - 2009-05-19 16:24:23 - www Link
Dzień dobry, Proszę mi powiedzieć jakich filtrów do odpylania używacie Państwo w swoich systemach spalania odpadów? Czy istnieje możliwość podjęcia współpracy z Państwa firmą, czy macie już Państwo permamętnego kooperanta. Proszę o wiadomość zwrotną. Dziękuję i pozdrawiam Filip Kapela kapela@luehr-filter.pl

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2009-06-06 15:50:02

Na dzień dzisiejszy, dla śmieci zawierających w sobie do 2% chloru, do oczyszczania gazów odlotowych stosujemy system oczyszczania na sucho z teflonowymi filtrami do odpylania.

Nie jesteśmy związani z żadnym dostawcą oraz nie jesteśmy producentami teflonowych filtrów workowych. Filtry kupujemy lokalnie w zależności od umiejscowienia instalacji. Jest to wygodne rozwiązanie dla naszego Klienta, ponieważ może łatwo dokupić nowe rękawy.

Nie chcemy związywać się z dostawcą filtrów. Jesteśmy zainteresowani zakupem technologicznie dobrych rozwiązań, dlatego chcemy pozostać niezależni i móc zmienić producenta w zależności od jakości jego produktów. Dlatego, możemy kupić prodkt od Pana oraz jesteśmy otwarci na nowe rozwiązania, które możemy zintegrować z naszą instalacją.


2009-05-16 21:14:58
Witam. Proszę o informację jak można utylizować odpady gospodarskie np. mierzwę z ferm kurzych? Czy macie Państwo gotowy projekt takiej instalacji lub czy podejmiecie się jej realizacji. Chciałbym jednocześnie przed procesem spalania poddać mierzwę fermentacji aby odzyskać gaz do wytworzenia energii elektrycznej, a z odpadów produkować nawóz. Oczywiście proszę o informację nt. kosztów i opłacalności takiej inwestycji. Dziękuję i pozdrawiam

Napisz tutaj


2009-05-25 09:45:57 - www Link
Szanowny Panie,
Na podstawie informacji zawartych w Pana zapytaniu doszłam do wniosku, że termin mierzwa, jakiego Pan używa dotyczy pomiotu kurzego (odchodów). Jeśli tak, to fermentację takiego odpadu należy przeprowadzić w biogazowni. W zależności od ilości tych odpadów i  zawartości suchej masy indywidualnie jest dobierana instalacja, wielkość i koszty inwestycji. Przy niewielkich ilościach pomiotu jest to zwykle inwestycja nieopłacalna.  Jeśli jest Pan zainteresowany proszę o kontakt: kgowin@ces.com.pl
Z pozdrowieniami


2009-03-24 19:27:05
W których zakładach można pozyskać ten popiół? Czy mieszany w odpowiednich proporcjach z glebą nadaje się do uprawy roślin?

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2009-04-24 11:52:45

Nie, popiołu nie można wykorzystywać na cele rolnicze. Jest to odpad niebezpieczny. Nie zawiera w sobie żadnych pozostałości energetycznych. Musi być składowany na chronionym oraz kontrolowanym wysypisku śmieci.


2009-02-25 10:29:36
Przeterminowane lekarstwa w procesie utylizacji się spala. Jest inny sposób ich utylizacji? np. przetwarzanie przeterminowanych na nowe w jakiś procesach chemicznych??Jak tak to jak to w jaki sposób się to odbywa

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2009-04-27 13:55:01

Strategia Unii Europejskiej dotycząca odpadów (patrz rys.1) umiejscawia składowanie na wysypiskach śmieci jako ostatnią możliwość unieszkodliwiania odpadów. Można to przedstawić w postaci następującej piramidy:

Technologie przekształcania odpadów muszą spełniać zobrazowaną powyżej politykę EU. Składowanie na wysypiskach odpadów powinno być ostatnią rozważaną możliwością, a spalanie przeprowadzane tylko w przypadku braku możliwości ponownego wykorzystania odpadów. Przekształcanie odpadów, które nie mogą być dalej przetwarzane leży w kręgu naszego zainteresowania oraz business’u.

Cena odpadów nieprzetwarzalnych wytypowanych do spalenia jest wysoka, dlatego normalną jest ich wcześniejsza dokładna segregacja, minimalizacja itp.

Każdy powinien dla siebie wykonywać segregację, minimalizację, unikać tworzenia odpadów, recycling itp.


2009-02-06 14:51:17
Co robi się w Polsce z popiołami lotnymi i cięzkimi? czy są wykorzystywane?

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2009-02-06 15:29:34

Podczas spalania substancji niebezpiecznych w piecu obrotowym powstają trzy rodzaje odpadów.

 • Popiół z procesu spalania w piecu
 • Pył powstający podczas oczyszczania na sucho oraz osiadający w filtrach workowych
 • Sole powstające podczas oczyszczania na mokro, w krystalizatorze oraz prasie filtracyjnej
Popiół generowany jest zawsze podczas procesu spalania. Pył powstaje tylko, gdy gazy spalinowe oczyszczane są metodą suchą, a sole generowane są podczas oczyszczania na mokro.

 

Popiół z przeciwprądowego pieca obrotowego

Popiół powstający podczas prawidłowego spalania odpadów niebezpiecznych powinien zawierać mniej niż 2% węgla. Większa ilość pozostałego węgla zabarwia popiół na intensywny czarny kolor. Jeżeli wartość graniczna nie przekroczy 2% kolor jest szary.

Na zdjęciu poniżej ilość popiołu nie przekracza 0,5%, co jest ilością typową dla spalania w przeciwprądowym piecu obrotowym.

Popioły mogą kierowane być bezpośrednio na wysypiska odpadów niebezpiecznych, mieszane z cementem, aby unieruchomić skarpę wysypiska.

Pyły z przeciwprądowego pieca obrotowego

Pyły powstające podczas oczyszczania na sucho (pył z filtra workowego) Pyły lotne powstałe przy oczyszczaniu na sucho są klasyfikowane jako odpady niebezpieczne. Muszą być zawsze mieszanie np. z cementem. Nazywa się to stabilizacją oraz stanowi zabezpieczenie przed wymywaniem substancji szkodliwych. Pyły w takiej postaci kierowane są na wysypisko odpadów niebezpiecznych.

Rękawy teflonowe wymienia się średnio raz na dwa lata. Następnie spala się je w piecu.

Sole z oczyszczania na mokro

Sole powstałe podczas oczyszczania gazów odlotowych na mokro zawsze trzeba stabilizować np. mieszając z cementem, aby zapobiec ich wymywaniu oraz przedostaniu sie do źródeł wody pitnej. Sole w takiej postaci kierowane są zawsze na wysypisko odpadów niebezpiecznych.

Cena utylizacji

Optymalizacja ilości odpadów powstałych podczas spalania w piecu obrotowym Czasami mieszanie wszystkich odpadów oraz stabilizowanie ich cementem jest najtańszym rozwiązaniem. Wzrasta ich waga całkowita, ale zmniejsza się zagrożenie dla środowiska. Cena składowania odpadów zleży od indywidualnej umowy z właścicielem wysypiska.


2008-12-18 13:28:12
prosze omówić działanie wybranej spalarni śmieci

Napisz tutaj


Magdalena Winderickx - 2009-01-01 20:42:52

Zależy to od dostępnej technologii, rodzaju odpadów, prawa ochrony środowiska oraz ceny utylizacji odpadów.

Przykład 1: Jaka jest najlepsza technologia to utylizacji odpadów medycznych?

Odpady medyczne zawierają twarde materiały jak igły, są wysokokaloryczne ze względu na znajdujący się tam plastyk, alkohole używane do dezynfekcji itp. Powinny być szczelnie opakowane, aby nie było kontaktu z patogenami oraz wirusami jak np. HIV. Muszą zostać spalone w całości.

Dlatego inne technologie spalania odpadów medycznych jak:

 • Piec rusztowy: nie zapewnia dostatecznie wysokiej temperatury spalania, ponieważ konstrukcja pieca nie wytrzymuje wysokich temperatur generowanych przez wysokokaloryczne odpady. Aby doszło do pełnego spalenia odpadów medycznych temperatura w piecu powinna wynosić 1000 stopni C.
 • Złoże fluidalne: materiały twarde jak szkło czy metal przechodzą przez złoże w nietkniętej postaci. 
 • Piec statyczny: odpady nie są obracane, co sprawia, że nie zachodzi pełny proces ich utleniania. Spaleniu ulega zewnętrzna część odpadów, a część wewnętrzna pozostaje nie naruszona.
 • Piec obrotowy: odpady obracane są w piecu, konstrukcja wytrzymuje wysoką temperaturę generowaną przez odpady, jest to klasyczne rozwiązanie służące do destrukcji odpadów medycznych
 • Plazma: Energia znajdująca się w odpadach pozwala na wytworzenie temperatury nie przekraczającej 1600 C. Powoduje to konieczność zużycia energii konwencjonalnej jak gaz, elektryczność, aby uzyskać pożądaną temperaturę. Dlatego ta technologia jest kosztowna w eksploatacji.

Aby zapoznać się z zaletami i wadami pozczególnych technologii zachęccam do przejrzenia tabeli znajdującej się poniżej:

Odpady niebezpieczne Odpady płynne i gazowe Odpady komunalne Odpady homogeniczne Odpady niepalne
Odpady medyczne, przemysłowe, mieszanina, różnych innych, itp. Odpady PCB, oleje PCB, itp. Odpady komunalny po recyclingu (bez szkła, materiałów biodegradowalnych, baterii, etp. np. Osady ściekowe np. Azbest
Piec obrotowy Piec Statyczny Piec rusztowy Piec fluidalny Piec plazmowy
Gdy po spaleniu pozostaje dużo popiołu Gdy po spaleniu nie pozostaje dużo popiołu Powstaje dużo popiołu oraz wsad charakteryzuje się dużą objętością oraz małą wartością kaloryczną Materiały homogeniczne, o małej gęstości Azbest np. jest minerałem, nie pali się. W procesie plazmowym nastepuje wtopienie materiały w szkło.

Czasami do wyboru rozwiązania dochodzi ze względów politycznych. Na przykład: Spalanie odpadów medycznych razem z odpadami komunalnymi w piecach rusztowych. Stosuje sie takie rozwiązanie ze względu na otrzymane pozwolenie na budowę spalarni odpadów komunalnych, ludzie mieszkający w pobliżu istniejącego komina nie wiedzą co jest spalane i dzięki temu nie ma protestów publicznych.


wojciech turkiewicz - 2008-12-09 11:05:56
jaki rodzaj spalania śmieci komunalnych jest obecnie najbardziej efektywny i najmniej szkodliwy dla środowiska

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2008-12-09 19:37:47

Jeżeli chodzi o spalanie odpadów komunalnych to najmniej niekorzystna ilość dla środowiska oraz portfela to min. 90.000 ton/rok. Jeżeli chodzi o szkodliwośc dla środowiska to w dużej mierze zależy od ilości pieniędzy przeznaczonych na realizację inwestycji. Normy emisyjne oraz odpadowe zawarte w prawie polskim oraz EU są restrykcyjne oraz optymalne dla zachowania obecnych parametrów otoczenia naturalnego. Najbardziej popularnym sposobem spalania śmieci komunalnych jest utylizacja w piecu z ruchomym rusztem (jeśli masz 140.000 ton/rok, cena jest 120 - 125 euro/ton).


2008-11-28 12:46:50
Jak możemy sprawdzić ilość węgla w popiele? Jak to wygląda? Od czego to zależy?

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2008-11-28 14:12:27

Odpady powinny zostać całkowicie spalone. Możliwe jest to tylko przy nadmiarze powietrza. Proces jest podobny do spalania w kominku. Jeżeli dodamy drewna i dmuchamy na nie powietrzem części organiczne ulegają całkowitemu spaleniu, a pozostały popiół jest szary.

Po kolorze popiołu można ocenić jakość procesu, jeżeli jest koloru czarnego oznacza to, że pozostały węgiel nie został w pełni utleniony. Prawidłowy kolor popiołu powinien być szary.

Przykład: odpady medyczne

Zdjęcie obok pochodzi z naszej instalacji. Zostało zrobione dzisiaj. Kolor popiołu jest szary. Oznacza to, że nie ma tam pozostałego węgla nie spalonego. Taki rezultat jest możliwy ponieważ projektowane przez nas piece obrotowe są przeciwprądowe.
To zdjęcie zrobiłem w zeszłym tygodniu. Popiól pochodzi z pieca obrotowego wspólprądowego. Kolor pozostałości mineralnej jest czarny. Resztek szkła oraz metali nie da się uniknąć. Węgiel organiczny z odpadów nie został w pełni spalony.

Różnice pomiędzy piecem obrotowym współprądowym a przeciwprądowym można przeczytać tutaj...

 


2008-11-08 16:11:31
Witam . Czy ktoś z państwa posiada niezbędne materiały dot. systemów gospodarki odpadami , oraz ich wpływ na rynek pracy. Dziękuję .

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2008-11-16 22:37:43

Dysponujemy informacją na temat ilości osób pracujących w spalarni. Aby obsługiwać instalacje 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę, zakładając, że czas pracy instalacji wyposażonej w piec obrotowy do spalania medycznych oraz niebezpiecznych odpadów w ciągu roku wynosi 8000 godzin:

 • 300 kg/h -- 5000 kg/h pracje 8-9 członków obsługi oraz 2 osoby nadzorujące
 • > 5000 kg/h, nie znamy takiego przypadku pracującej instalacji do unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych

Dla spalarni odpadów komunalnych wyposażonych w piece rusztowe:

 • W instalacji przerabiającej 140.000 ton rocznie, pracuje +/-40 osób. 
  + 2 razy do roku odbywa się kontrola techniczna trwająca 1 miesiąc. W tym czasie u podwykonawcy zatrudnionych jest do obsługi instalacji 100 osób.

Oczywiście poza instalacją pracuje także inny personel np. w instalacjach segregujących odpady (czasami są to więźniowie).


Tadeusz Bąkała - 2008-11-08 16:08:07
Chciałbym się dowiedzieć jaki to jest system spalani odpadó RMVA . Osobę kompetentna proszę o wyjaśnienie .

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2008-11-16 22:54:54 - www Link

Nie znam "RMVA".. Sprawdziłem w Google i wygląda to jak instalacja do spalania odpadów komunalnych z Kolonii w Niemczech (ilość gazów spalinowych 160.000 Nm3/h), modernizowana przez Babcock . Włąścicielem instalacji jest  "Stadtwerke koln".

 


2008-11-04 08:00:31
Witam, chciałabym się dowiedzieć o możliwości instalacji spalarni o niskiej zdolności produkcyjnej (mniej niż 50 kg na godzinę), która ma służyć do utylizacji odpadów zwierzęcych. Ile taka instalacja kosztuje?Czy może być ruchomą jednostką techniczną?

Napisz tutaj


2009-01-17 15:16:00
Mam pytanie. Szukam pieca do specjalistycznych wyłącznie do spalania zwłok zwierząt domowych (mam na myśli przede wszystkim psy i koty). Dziękuję i pozdrawiam.


Gillis Winderickx - 2008-11-08 18:28:17

Ten typ spalarni nazywa się "spalarnią zwierząt" (słowo kluczowe w  google: "pet incinerators"). Wersja mobilna technicznie nie jest trudna do wykonania, ale myśle że trudno będzie otrzymać dla niej stosowne pozwolenia. Kilka lat temu nasza firma wykonała podobną instalację dla belgijskiego przedsiębiorstwa, które prowadziło hotel dla zwierząt. Właściciele zostawiali tam swoje pociechy, kiedy wyjeżdżali na wakacje lub weekend. Jako usługę dodatkową przedsiębiorca zdecydował się na budowę krematorium dla zwierząt. Właściciele mogli dzięki temu pochować swojego pupila w skupieniu. Taki typ spalarni to najprostrza wersja pieca statycznego, który kosztuje +/-30.000 euro za kompletną instalację.

Obecnie nasza firma koncentruje się na projektowaniu oraz wykonywaniu instalacji do utylizacji odpadów niebezpiecznych i medycznych o minimalnej wydajności 300 kg/h. Zobacz poniżej dlaczego taka wydajność jest minimalna...


2008-11-01 17:47:06
Chciałbym otworzyc mała spalarnie odpadów medycznych , gdzie sie moge dowiedziec ile takie przedsiewziecie by kosztowalo interesuje nie wszystko od ceny pieca po kompletną instalacje!!!!

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2008-11-06 11:47:02

Ile to jest "mała" spalarnia odpadów medycznych? Minimalna "ekonomicznie opłacalna" spalarnia potrzebuje 300 kg/h odpadów medycznych. W tym przypadku cena utylizacji wyniesie ok.360 euro/ton (+/-1200 PLN/ton). Jesli spalarnia ma wydajność o 2000 kg/h, cena utylizacji wyniesie już tylko ok.150 euro/ton (+/-550 PLN/ton). Mniejsze spalarnie niż 300 kg/h nie są opłacalne ze względów inwestycyjnych oraz obsługowych.

UWAGA:
Polska jest duży krajem, cena transport odpady jest za km. Jedna duża spalarnia obsługująca całą Polskę będzie za droga ze względu na konieczność transportu odpadów.

Kontrola takich małych spalarni jest taka sama jak dużych, ale cena utrzymania wymaganych poziomów emisyjnych oraz innych limitowanych będzie znacznie większa. Związane jest to z lepszą kontrolą jakości, tańszą ceną utylizacji oraz monitorowanym przepływem strumienia odpadów od producenta do odbiorcy końcowego. 

Generalnie, na wielkośc ceny utylizacji odpadów mają wpływ:

 • Koszt obsługi instalacji
 • Koszt transportu oraz odebrania odpadów
 • Cena kontroli organów nadzorujących (kontrola emisji, sprzętu itp) zgodnie z normami EU

Nasym zdaniem "semi-centralizacja" spalarni odpadów jest dobrym rozwiazaniem. W każdym województwie powinna być działająca spalarnia odpadów medycznych o przepustowości 300-500 kg/h.


rafał jasinski - 2008-10-18 04:24:34
jestem przedstawicielem handlowym branży medycznej.Zgłosiła sie do mnie firma z niemiec zajmujaca sie sprzedaza takich urzadzen ale po kilku wizytach szpitalach stwierzdiłem -że odpady sa niechcianym dzieckiem i jeszcze nie ma odpowiednich regulacji prawnych.Zaproponowałem nieodpłatnie wsatawienie do testowania -brazainteresowania

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2008-10-18 10:35:57
Jaką technologię Pan prezentuje? Jakią wydajność (kg/godz.) ma Pana instalacja?


2008-07-30 15:17:51
Chciałabym uzyskać bardziej szczegółowe informacje o technologi oczyszczania gazów kwaśnych.

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2008-08-10 16:15:22

W zależności od ilości chloru (Cl) w odpadach, do oczyszczania gazów spalinowych wykorzystuje się różne układy oczyszczające :

 • Jeżeli ilość chloru (Cl) w odpadach jest MNIEJSZA niż 2% = OCZYSZCZANIE NA SUCHO
 • Jeżeli ilość chloru (Cl) w odpadach jest WIĘKSZA niż 2% = OCZYSZCZANIE NA MOKRO

  OCZYSZCZANIE NA SUCHO  OCZYSZCZANIE NA MOKRO 
Substancje adsorbujace chlor (Cl) wstrzykiwane do strumienia gazów spalinowych

NaHCO3
Wodorowęglan sodu (pył)

Na(OH)
Wodorotlenek sodu (płyn) 

Reakcja chemiczna

 
HCl + NaHCO3 --> NaCl + H2CO3

H2CO3 → H2O + CO2 (gaz) 


 HCl + Na(OH) --> NaCl + H20 (gaz)

Usuwanie

NaCl jest solą (sól kuchenna) w postaci stałej, która osadza sie na filtrze workowym. Filtr workowy jest to urządzenie mechaniczne, gdzie materiał z którego zbudowane są rękawy filtra ma pory o srednicy mniejszej niż średnica substancji usuwanej. Rekawy zbudowane sa z teflonu.

 NaCl jest solą (sól kuchenna), która rozpuszcza sie w parze wodnej. Para następnie ochładzana jest w wieży chlodniczej zwanej inaczej quench. Po przejściu przez quench roztwór kierowany jest do zwężki Venturi'ego.

Zwężka Venturi'ego ma postać przewodu zwężającego się pośrodku, a następnie ponownie rozszerzającego się. Zmniejszenie się średnicy powoduje znaczne zwiększenie się predkości przepływu cieczy i rozproszenie jej w małe kropelki. Zjawisko to jest możliwe przez jednoczesne zmniejszenie się ciśnienia.(Zasada Venturi'ego = zwiekszenie się prędkości przepływu powoduje zmniejszenie się ciśnienia) W momencie zmniejszenia się cisnienia strumień cieczy rozprasza się tworząc mikrokroppelki. Kropelki zawieraja rozpuszczoną sól NaCl.

Usuwanie chloru

 
Filtr workowy

 


2008-07-08 13:26:15
Mam pytanie dotyczące odzysku ciepła z instalacji. Co to za kocioł i jak wyglada jego czyszczenie i jaka jest wydajności cieplna przy unieszkodliwianiu odpadów medycznych około 300kg/h.

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2008-11-13 11:10:38
Po przejściu strumienia spalin przez komorę dopalania, a przed kotłem wstrzykujemy do gazów spalinowych powietrze atmosferyczne, aby obniżyć jego temperaturę z 1100 C do 850-900 C. Zabieg ten pozwala uniknąć osadzania się pyłu w środku kotła oraz ochronić ściany kotła przed przegrzaniem.


Gillis Winderickx - 2008-07-17 11:53:17

Układ chlodzenia gazów odlotowych w instalacji o przepustowosci 300 kg/h składa sie z wymiennika ciepła z olejem termicznym wykorzystanym jako plyn chłodzacy. Dzieki zastosowaniu tego medium mozliwe jest kontrolowanie temperatury powierzchni połączeń przewodów oraz eliminacja zagrozeń tych punktów korozją spowodowaną kondensacją związków kwaśnych znajdujacych sie w strumieniu gazów spalinowych.  Chłodnica wyposażona jest w lej oraz w zgiornik na pył. 

Kocioł
Odzyk energii w małych instalacjach (300 kg/h)

Duży otwór inspekcyjny znajdujący sie w części górnej chłodnicy oraz leja, służy do ewentualnego oczyszczania połączeń przewodów.

Ciepło zmagazynowane w oleju termicznym można odzyskać.  Efektywność takiego procesu wynosi 50% energii dostarczonej z odpadami, jeżeli efektem końcowym ma być podgrzana woda. Dla instalacji o przepustowości 300 kg/h ekonomicznie nie uzasadnione jest wytwarzanie z odpadów energii elektrycznej.

Przykład:
Dla odpadów medycznych, które charakteryzują się wartością kaloryczna wynoszacą 21.000 kJ/kg ilość ciepła jakie możemy odzyskać wynosi: 
300 kg/h x 21.000 kJ/kg x 50% = 3150.000 kJ/h = 875 kWatt).
Wymiennik ciepła z olejem termicznym ma przepustowość 2000 kWatt.

Jeżeli możliwe by było chłodzenie gazów spalinowych bezpośrednio wodą (lub parą wodną), można by osiągnąć w danym punkcie punkt rosy. Taki punkt powoduje kondensacje oraz korozję, powstawanie placka z pyłu, zmniejszenie transferu ciepła oraz w konsekwencji konieczność zatrzymania całej instalacji i jej czyszczenia. Zastosowanie oleju termicznego zamiast wody lub pary wodnej jako płynu chłodzacego spowoduje bezawaryjną prace instalacji przez 28 dni w miesiącu.

 Przykład przewodu gazowego gdzie doszło do kondensacji 
 

Obok przedstawione zostały przykłady kondensacji oraz problemów związanych z korozją w przewodach, przez które przechodzą gazy odlotowe.

Materiał, z którego wykonane zostały przewody został niewłaściwie dobrany (tani materiał). Punkty korozji spowodowane sa kondensacją. Przewody pokazane poniżej mają tylko kilka tygodni.

 


2008-06-19 09:40:13
witam pisze prace na temat \ projekt spalania materiałów, komunalnych i niebezpiecznych z wykorzystaniem technologii plazmowej\ czy wasza firma prowadzi jakieś badania na temat wykorzystania tej technologi bo czytałem że niektóre firmy w USA i Chinach zaczynają stosować już podobne rozwiązania.

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2008-06-23 13:54:10

Technologia plazmowa jest znana już ponad 30 lat, także w Europie. Jednak jeżeli odpady nie są homogeniczne nie można osiągnąć w instalacji obowiązujących norm emisyjnych. Drugim negatywnym aspektem sa wysokie koszty operacyjne. Nie istnieje bowiem na świecie taki odpad, kóry samoistnie, bez dodawania energii z zewnątrz, generowałby temperturę wyższą niż 1500 C

W Niemczech (Karlsruhe) istnieje instalacja plazmowa, chyba wykonana przez www.thermoselect.com . Spalane są tam odpady komunalne. Problemem jest materiał refrakcyjny komory spalania, który nie wytrzymuje tak wysokich temperatur. Przez to instalacja kilka razy była zepsuta. Gazy odlotowe ewakuowane były z komory spalania prosto do atmosfery. 3 kolejne firmy zbankrutowały przez tą instalację. Obecnie na stronie internetowej instalacji widnieje szwajcarska firma, której właścicielem jest chińczyk. Głównym celem zakupu instalacji była chęć zdobycia referencji UE.

Druga instalacja, znana mi, została wybudowana w Lyon. Nie znam ich strony internetowej. Spalarnia wybudowana została przez www.solenagroup.com i służy do neutralizacji azbestu. Azbest jest minerałem, więc się nie pali. Celem wybudowania instalacji jest wbudowanie azbestu w masę szklaną. Bardzo droga operacja.

 


2008-06-16 08:44:45
Piszę pracę na temat Kryteria wyboru lokalizacji obiektów gospodarki odpadami. Potrzebuję jakieś informacje na ten temat :)

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2008-06-20 11:24:32

Jakie są główne zasady wyboru "lokalizacji obiektów gospodarki odpadami"?

 • Punkt gromadzenia odpadów? Przedstawiony na naszej stronie lokalny punkt gromadzenia odpadów jest usytuowany na terenie należącym do gminy, jak najbliżej skupisk ludności czyli producentów odpadów.
 • Spalarnia odpadów komunalnych? Na zamieszczonej mapie znajdują się wszystkie spalarnie komunalne we Flandrii w Belgii. Widać tu wyraxnie, że system gospodarowania odpadami jest zcentralizowany.  Odpady z miast oraz z miast satelickich transportowane są do instalacji do ich termicznej utylizacji. Dojazd do spalarni musi być łatwy, dlatego zazwyczaj sytuowane sa blisko autostrad lub obwodnic miejskich.
 • Spalarnie odpadów niebezpiecznych? Są one najczęściej usytuowane blisko źródła odpadów np. w strefach przemysłowych. Jak najbliżej producentów odpadów, spowodowane jest to głownie ryzykiem oraz kosztami związanymi z transportem.
 • Spalarnie odpadów medycznych? Sytuowane są jak najbliżej szpitali. Przyjmuje się, że na jedno łóżko szpitalne przypada 1 ton odpadów rocznie. Dla najmniejszej opłacalnej instalacji minimum odpadów wynosi 7500 ton na rok.

Lokalizacja zależy głównie od miejscowej polityki oraz protestów publicznych. Siła publicznych protestów zależy głownie od stopnia informacji mieszkańców oraz od przejrzystości przedsięwzięcia. Jeżeli mieszkańcy zostali odpowiednio poinformowani o planowanej inwestycji (także o zagrożeniach), siła protestu znacznie spada. Zawsze trzeba się liczyć z niewielkim protestem.

 

 


2008-06-15 15:24:34
Jaka jest róznica pomiędzy unieszkodliwianiem odpadów medycznych w autoklawie a spalaniem ?

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2010-07-26 14:57:28

W następnym dokumencie znajduje się podsumowanie głównych różnic pomiędzy autoklawowaniem a spalaniem:

Pobierz plik : autoclawy.doc 


Gillis Winderickx - 2008-06-20 10:51:52

Autoklawy są to zbiorniki gdzie odpady poddawane są działaniu pary wodnej w celach ich sterylizacji. 

Aby sprawdzić skuteczność procesu dezynfekcji przeprowadza się test w przypadkowych pynktach (zielone punkty) zbiornika.

NIE jest możliwe sprawdzenie całego zbiornika. Dlatego ryzykownym jest traktowanie takich odpadów jako nie niebezpieczne. Jest to powodem dlaczego w Belgii sterylizacja odpadów w autoklawach jest zabroniona. 

Odpady medyczne nie muszą być zdezynfekowane tylko zniszczone. Dlatego po przeprowadzonej sterylizacji odpady transportowane są do komunalnych spalarni. Po obróbce w autoklawach, odpady są mokre i gorzej sie spalają.

Autoklawy służą do dezynfekcji odpadów, natomiast spalarnie do pełnej ich destrukcji.

 


2008-06-02 18:35:05
Jaka jest w przyblizeniu cena pieca obrotowego do spalania odpadów medycznych ?

Napisz tutaj


Gillis Winderickx - 2008-06-14 15:28:24 - www Link

Wyróżniamy dwa rodzaje pieców obrotowych: przeciwprądowy oraz współprądowy. W naszej ofercie znajduje sie kompletna instalacja do utylizacji odpadów, nie sprzedajemy samych piecy. Naszym celem jest ciągły rozwój oraz doskonalenie technologii spalania substancji niebezpiecznych.

Nie można przekształcić roweru w samochód, tak samo nie można stworzyć ze starej spalarni odpadów nowoczesnej instalacji do termicznej utylizacji odpadów.


Magdalena Oleszczyk - 2008-06-03 19:21:44
Cena inwestycji zależy od ilości odpadów, wartości kalorycznej oraz ilości chloru. Oferujemy kompletne instalacje wraz z częścią oczyszczającą gazy odlotowe. Minimalna ilośc odpadów warunkująca opłacalnośc inwestycji to 250 kg/h. Cena utylizacji jednej tony, bez wliczania odzysku energii, w najmniej korzystnym przypadku wyniesie, w instalacji KILN 1,25, 360 euro. Jeżeli przepustowość instalacji zwiększy się do 2 t/h, cena utylizcji 1 t wyniesie 150 euro.

EnglishWersja PolskaVersion francaise
Sitemap